17 Ağustos 2022

ALADAĞLAR- TEKE TEPE (2700m) GÜNEY YÜZÜNDE İKİ YENİ GELENEKSEL TIRMANIŞ ROTASI ROCK CITY ve ANTHRAX

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Efecan Aytemiz)

Sevgili dost Efecan Aytemiz ile Ufak bir Aladağlar kaya tırmanış seferi yaptık ve ilk tırmanış günümüzde (30 temmuz 2022) Tekepınarı yakınındaki Teke Tepe’nin güney yüzündeki beton gibi kayaya sahip kısa  duvarlarda, birbirinden uzak olmayan iki adet yeni tırmanış rotası açtık (lokasyon için topoyu inceleyiniz):

‘Rock City’ 185m 3 ip boyu max VI- derece geleneksel tırmanış. Bu hat sağlam, dik kayada emniyeti iyi bir rota oldu.  Rota tabanına Tekepınarı kamp yerinde 20 dakika trekle varılıyor.

1.ip: Sırtçıklardan oluşan yüz ile, son kısmı dikleşen duvardan tırmanış, kovukta istasyon,Iv, V+ 55m

2.ip: Kovuktan kısa duvar ile, sağda kalan kızılımtrak kulenin tabanına çıkış ve kulenin sağ duvarını bölen çatlak ile kulenin sırtında boşluklu sığ sette istasyon, VI- 30m

3.ip: Keskli sırt boyunca tırmanış; kısa dik duvar ile ardıç ağacının  kıyısında istasyon, Iv- V 60m

Bu noktadan 40m kadar kolaylaşan tırmanışla (II, III) zirve sırtına çıkılıyor. 

Anthrax’ 170m, 3 ip boyu max VI- derece geleneksel tırmanış. Bu hat sağlam, dik kayada, kilit pasajı su oluklu harika bir slabda olan  emniyeti iyi bir rota oldu. Rota tabanına Tekepınarı kamp yerinde 20 dakika trekle varılıyor.

1.ip: Kolay başlayan yüz ve  basit bir mahmuz ile (III+, IV) dikleşen slaba varıyor. Su oluklu sağlam, dik  slab ip boyu sonuna dek çıkılıyor (V+ VI- ara emniyet iyi) ve sette istasyon, VI- 55m

2.ip: Kısa etapla dik sağlam, oluklu duvar bitiriliyor ve tam tepede sette istasyon, VI-15m

3.ip: Slablı sırt, uzakta üstte  gözüken iki kule arası dik baca-çatlağa dek tırmanılıyor (III) ve  sözkonusu baca sonuna dek çıkılıyor (15m V), tepesindeki çentik civarında istasyon, III, V 60m

Bu noktadan 50m kadar kolaylaşan tırmanışla (II, III) zirve sırtına çıkılıyor.  

Bu hatlardan en kolay ve hızlı  iniş için zirve sırtından batıya yürününce ilk vdarılan erin boğaza iniliyor (babaları izleyin) ve dikleşen yerde 30m kadar (kumsaatinde yardımcı ip var) ip inişiyle alt çarşağa varılıyor. İniş  toplam 30-35 dakika kadar sürüyor. Daha kolay iniş için, sırttan  batı yönde  15 dakika daha yürüyüp boğaza inen kolay otlu yüzlere gidilebilir..

Sözkonusu tırmanışlar geneli oldukça sağlam kayada sadece eğlenceli bir kaya günügeçirmek  veya daha uzun daha zor rotalar için ısınma olarak  idealler. Güneye dönük oldukları ve irtifa çok yüksek olmadığı için yaz günü biraz sıcak olabilir; sabah erkenden bu rotalar gölgede oluyor.  Bizim yaptığımız gibi Tekepınarında kamptan veya Arpalık’tan (ve köyden) günübirlik de tırmanmak mümkündür.

Two new short trad routes of three pitches each on the  S face of Teke Tepe (2700m) in our beloved Aladaglar range, with my bro Efecan Aytemiz, on sound good rock, with good protection.

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.