27 Şubat 2019

ANNAPURNA 1 DAĞI (8091m) TIRMANIŞI BAŞLIYOR!

Nepal’de, Himalaya Dağlarındaki, dünyanın en yüksek 10. dağı olan Annapurna 1 Dağı (8091m) tırmanışı için Nepal’e, başkent Katmandu’ya  yola çıkıyorum. Bu tırmanışı 25 mart- 7 mayıs 2019 tarihleri arasında yapacağım. Uluslararası bir ekibe katılarak deneyeceğim Annapurna 1 dağına, kuzey yüzündeki Alman 1980 rotası varyasyonunu kullanarak tırmanmaya çalışacağım. Bu dağa artık pek de yabancı sayılmam, 2012 ve 2016 yıllarında Annapurna 1 dağına çıkmayı denemiştim ancak ciddi çığ tehlikesi  nedeniyle ‘alınabilir  risk’  boyutu benim açımdan çok farklıydı ve her iki seferde de dönüş kararı almıştım. Annapurna 1 tansiyonu yüksek, oldukça tehlikeli bir dağdır; 8000’likler arasında  eskiden en az zirvesine çıkılan dağdı, ancak bu rekor son zamanlarda oldukça değişti ve irveye ulaşan kişi sayısı Dhaulagiri, K2 ile aynı hale geldi.

Dünyanın en yüksek 10.dağının  kuzey tarafı hep gölgede, hep soğuk, hep derin karlı bir  yüzdür; sıradışı konumu nedeiyle bol bulut ve yağış yaratan bir yerel iklime sahiptir.  Annapurna 1  dağının rotası çok uzundur: 4200 metrede, Tato Pani köyünden sarp bir boğazla  (yürüyerek 5 günde) ulaşılan alpin  çayırlıklardaki ana kamptan zirveye  neredeyse 4000 metre irtifa farkı vardır ve 5000, 5600, 6600 ve 7300 metre irtifalarda  dört yüksek kamp  kullanılmaktadır. Rota genelde  kar ve dik buz üzerindedir, özellikle  kamp 2 ve 4 arasındaki etaplar serak denen buz duvarları arasındaki dik buz etaplarında tırmanış içermektedir. Annapurna tarihsel olarak önemli bir zirvedir;  1950 yılında ‘ilk çıkılan 8000 metrelik dağ’ olmuştur. Zirvesine ulaşan ekip üyeleri, Fransa milli ekspedisyonunun lideri olan Maurice Herzog ve ünlü Louis Lachenal idi ve  bu mevzu, harika bir kitap olan ‘Annapurna’da son derece güzel şekilde anlatılmıştır. Meraklısına tavsiye ederim..

2001 yılından beri devam eden 8000’lik maceramda birkaç sefer deneyip sonunda başardığım  8000 metrelik dağlar oldu, üçüncü  seferde Broad Peak Dağına tırmanabildim mesela, veya K2 dağına ikinci,  Shishapangma’ya da ikinci seferde çıkmak mümkün oldu, Nanga Parbat’a iki sefer gittim ama henüz  (biraz farklı nedenlerden dolayı!) olmadı… Kısacası, istatistiki olarak bakarsak, 20 sefer 8000 metrelik dağa gitmişim ve bugüne dek 12 kez 8000’lik zirveye ulaşabilmişim.  Bu tırmanışı başarabilirsem, devam ettirdiğim 14×8000 projemi bitirmek için  sadece iki tane kalır (Gasherbrum 1 ve Nanga Parbat).

Bu tırmanışta  ne yazık ki bir sponsor yok.  Çıkışımı parça parça yamayarak, eş dost destekleri ve yaptığım işlerden toplayarak yapacağım. Sağolsunlar, Türkiye yerel atletleri olduğum ve pnların ürettiği dünyadaki en iyi dağcılık donanımlarını (çadır, giysi) kullanacağım  The North Face’in bu tırmanışa parsiyel desteği oldu. Bunun haricinde,  Teknomobil Türkiye’nin desteği ile çok güzel bir elektronik harikayı bu tırmanışta denemek fırsatı bulacağım, yeni piyasaya çıkan Thuraya X5 Touch adındaki  aynı zamanda akıllı telefon olan çift simli bir uydu telefonu. Bu alet aynı zamanda GPS, uydu takip cihazı olarak işe yarıyor.  Takım atleti olduğum ve beni aktif olarak destekleyen Grivel’in  malzeme desteği de bu tırmanışta yanımda. Ürettikleri ultra-hafif kask ve özel emniyet kemerini bu çıkışta kullanacağım.  Ayrıca yıllardır istisnasız her tırmanışımda yanımda olan Solgar, doğal  vitamin- mineral- sporcu destekleri ile  yine benim yanımda.. Ayrıca, atletleri olduğum Nunatak grubunun nazik desteği ile  MSR ve Cascade Designs şirketlerinin malzemelerini (ocak, mat vb) Annapurna’da kullanacağım.

Annapurna tırmanışı öncesinde, bir grup sevgili arkadaşımla Everest dağı, Khumbu  bölgesinde bir uzun trekking faaliyeti gerçekleştireceğiz, bu faaliyette dünyadaki en güzel trekking’lerden olan Everest Base Camp (Everest Ana Kampı) rotasını yürüyeceğiz. Toplam 15 gün sürecek bu trek, benim açımdan aklimatizasyon (yükseğe uyum) için son derece  önemli, çünkü hemen ardından başlayacak Annapurna çıkışını havalar mayısta tam ısınmadan  hızla bitirmeyi planlıyoruz.

SOON TO ATTEMPT ANNAPURNA 1 (8091m), WORLDS 10th TALLEST PEAK !

March 3rd, 2019 I will fly Nepal to attempt one of the harder 8000m peaks, the notorious Annapurna 1  (8091m) in Nepal’s Himalaya range. This climb will start  25th march from Kathmandu, the capital of Nepal and end 7th May, 2019. Beforehand, for  acclimatisation to altitude, I will be  trekking in the Khumbu Valley with a group of friends to Everest base camp, a populer trekking route in Nepal. I will be attempting to climb Annapurna 1  joining an international expedition team  and our route will follow a variation of the North Face 1980 German route. The ascent is generally on  snow and ice, and 4 high camps are employed.  Annapurna base camp is at 4200m in a green alpine  flat among mountains and glaciers, and altitude difference to summit is almost 4000m.

For this climb, I  do not have a financial sponsor  but I have ‘patched up’ a lot of support and arranged all my work to finance this ascent, as well as some help from The North Face in  Turkey, whom I have been  the local athlete for long time. Also  Teknomobil Turkey company has kindly offered me try out their new techno-wonder sat phone, the Thuraya X5 Touch, which is a compact, weatherproof  dual phone sat-gsm model with a built in GPS and tracking device. Solgar, as usual, with their  vitamin-mineral items, is with me as well.  

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.