26 Mayıs 2017

ANTALYA-DELİKDAĞ DOĞU YÜZÜ İLK ÇIKIŞ

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

21 mayıs 2017 tarihinde dostum Cemal Zerepcan ile Antalya-Beydağlarındaki Delikdağ’ın doğu yüzünün ilk çıkışını yaptık. Yaz Antalyayı iyice basıp sıcaklar gelmeden Delikdağ’ın doğusunda bir tırmanış yapalım diyorduk,  bunun yöntemi ise ünlü ‘delik’ten geçerek  duvara girmekti. Bu sefer tam da bunu yaptık işte.   ‘Macerayı Seven Adam’ adını verdiğimiz rota 460m ve 10 ip boyu uzunlukta, UIAA zorluğu ise IV, V+ derecelerde. Kıyı Beydağlarının bu kadar medeniyete yakın ama aynı zamanda uzak olan bu kısmında olmak çok hoştu doğrusu, bu bölge insana garip bir izolasyon hissi vermeden geçmiyor.

Zirvesi 1650m irtifadaki Delikdağ’ın ‘delik’ine ulaşım biraz sıkıntılı gözükse de, sadece bir trekten ibaret. Tırmanış ise delikten diğer yüze geçince başlıyor.  Sabah erken saatte, Sarıçınar verici istasyonuna giden araç  yolunda aracı bıraktık ve  belirgin patika ile hafif alçalarak Delikdağ beline vardık.  Şansımıza, hava yağmurlu haftanın kalıntısı olarak gayet serindi. Belde biraz su depoladıktan ve  bir çantayı buraya bıraktıktan  sonra yola devam- toplam 1 saat sürede ‘delik’e vardık (bu arada sözkonusu ‘delik’ günün öğleden sonra saatlerinde, Konyaaltı’dan dikkatle bakılırsa Delikdağ’ın sol tarafında içinden günışığı psarladığı için  net gözükür, öyle de büyük bir yapı). Delikten (daha doğrusu, hemen yanındaki daha küçük bir dehlizden) diğer tarafa 150m kadar III+ derece  serbest  tırmanışla iniş yaptık ve  müstakbel rotamızın tabanına alçalarak yan geçtik. Tabi bu kadar girintili çıkıntılı ve karışık yüzlerde rota bulma ve karar verme meselesi oluyor.. Bu rota, 1150m’lerden başlıyor ve 1550m’lerde bitiyor; zor olmayan bir geleneksel alpin kaya tırmanışı ve alternatif  güzergahlar izlenebilecek kadar geniş ve karmaşık bir kayalık yüzeyde. Tırmanış iki ip boyu süren belirgin  bir mahmuzla başlayıp ormanlık bir omuza çıktı ve ardından  kasyalık duvarda 6-7 ip boyu süren setli, her ip boyunda zevkli dik etaplar da içeren şekilde sırt hattına  bizi çıkarttı. Oradan da 100m kadar irtifa alarak, 500m ötedeki Delikdağ zirvesine çıktık.  Delikdağ, buradaki en harika konumlu zirvelerden birisi; güneyde Kemer körfezi, kuzeydoğuda ise emsalsiz Antalya körfezi manzarası ile Kıyı Beydağlarının  muhteşem bir noktası bence.  İşte Antalya – dağ ve denizin en iyi buluştuğu yer!

Yorum olarak:  hoş  bir  alpin- geleneksel çıkış oldu, kolay etaplar, zor etaplar, karmaşık topografya içinde yol bulma..kaya kalitesi çoklukla iyiydi ve emniyet imkanı vardı. Ve en önemlisi, bu çıkış ile  bu geniş yüzün diğer seçenekleri konusunda fikir sahibi olduk. Rota, tabanından 4 saat ve 10 ip boyu sürdü, tüm faaliyet araçtan araca 9 saat kadar sürmüştü.


21st may 2017, with my friend Cemal Zerepcan, we made the first ascent of the east face of Delikdağ in coastal Beydaglari range, southern Turkey. An alpine trad rock route in character, the route is in an isolated corner of a range yet so near the civilization. 460m and 10 pitches long, difficulty is generally grade IV, and in crux passages grade V+. Rock quality was good in general, offering belaying possibilities, combining many easy pitches with harder pitches.

Bu yazı yorumlara kapalı.