23 Mayıs 2022

ANTALYA-GİREVİT DAĞI SAĞ ALT DUVAR BANDI YENİ ROTA ‘FALÇATA’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün)

Antalya’da havalar ısındığında genellikle gölge olan ve tırmanılır nitelikteki, deniz seviyesinde bulunan   kısa geleneksel duvarlarımızdan biri Girevit kuzey yüzü sağ alt duvar bandıdır. Bu hafta da, 20 mayıs 2022 tarihinde sevgili dost Arda Türegün ile beraber burada yeni bir geleneksel kısa duvar rotası tırmandık. ‘Falçata’ adını verdiğimiz bu hat, 100m ve iki ip boyu uzunluktadır ve V+ derece tırmanış zorluğu içerir. Sözkonusu  rota ile beraber bu kaya bandına  6. rotayı da açmış olduk. 

Rota tabanına ulaşım kolay; herzamanki gibi, Antalya içinde Hurma mahallesinde 10 dakika araç yolculuğu ile  Çandır çayının güneyindeki yamaçlarda bulunan orman yolundan, Hacısekililer köyü hizasındaki duvar tabanına max yarım saat   sürede 100m kadar yükseldik. Rotamız duvar bandının en sol tarafındadır ve duvardaki en kısa rotadır, çünkü duvar sol tarafa doğru görece daha kısadır.. Giriş, ‘Dağ-Rende‘ rotasının  belirgin yarıntısının solunda kalan sırt hizasındadır (bakınız topo).

Tırmanışın ilk ip boyu nefis, betonvari dik  bir baca ile başlar ve tepedeki sırtı kabaca dik takip eden oluk ve çatlaklarla  dik devam eder (V+ 50m). İkinci ip boyu ise solda kısa bir duvarcık ardından tepedeki ağaca uzanan sağlı bir  kaya rampası ve son bir kısa dikey duvar ile biter (V- 50m). Rotanın ağaçlar arasında  bitimine jilet gibi keskin dev bloklar arasından basit tırmanışla 40m irtifa alımı ile varılır (bazen III,  genelde II).  Bir buçuk  saat kadar süren tırmanışın inişini artık standart hale gelen, kaya bandının  en sağındaki ağaçlardan uçuruma iple inişle (üst ağaçtan 50m iniş ve alt ağaçtan 20m kadar iniş) sağ dere yatağına ulaşarak   gerçekleştirdik.

Yorum olarak, genelde beton gibşi sağlam kayada kısa ve eğlenceli bir geleneksel rota, gri ve masif, keskin kaya yapısı çok güzel. Malzeme olarak tek veya çift iple tırmanmak mümkün, ama iniş için çift ip öneririm. Tam set yaylı tıkaç ve telli takoz ile uzun perlonbantlar önemli.

Teşekkürler Arda kardeş, bu güzel gün için! Geleneksel tırmanışla geçen kısa ve net bir gün oldu..

A new trad route on the northern flank R-hand lower wall of Girevit Peak of Antalya, with my bro Arda Turegun, 20th may 2022. This route is the 6th trad route on this wall band and the shortest one. 100m and 2 pitches long, it offers UIAA V+ grade climbing on excellent sharp limestone walls. A beautiful route, short, easy and  entertaining!

 

Bu yazı yorumlara kapalı.