20 Kasım 2021

ANTALYA-GÜZYAKA DAĞI DOĞU KULESİ GÜNEY DUVARI YENİ ROTA ‘MÜSELLES’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Gökhan Hisarcıklılar)

Dün, yani 20 kasım 2021 gününde eski dost Gökhan Hisarcıklılar ile beraber bizim tanıdık  Güzyaka dağı doğu kulesi güney duvarında yeni bir geleneksel çok ip boylu kaya rotası açtık. ‘Müselles’ adını verdiğimiz bu yeni hat 210m ve 4 ip boyu uzunlukta, IV+, VI derecelerde bir tırmanış oldu. Antalya-Altınyaka karayolu üzerinde sağda dikilen Güzyaka dağı, kayasının sağlamlığı ve ortamını  güzelliği nedeniyle,  gerek doğu gerekse batı kulesinin güneye bakan duvarlarında, 2015 yılından beri 100m ila 250m (maksimum 5 ip boyu gibi)  arasında değişik partnerlerle toplamda 15  farklı rota açtığımız bir yerdir (bakınız topo). Orayı gerçekten seviyorum, minyatür boyutlu duvarlar, kışın  ortasında tişörtle tırmanış! Yaklaşım ve inişin  görece kolaylığı, muhteşem Beydağları manzarası, kayanın genel olarak iyi kalitesi ve şehre bu kadar yakın bir vahşi kaya tırmanış ortamı sunması nedeniyle çok hoşuma gidiyor doğrusu.

Bu serin, rüzgarlı başlayan  bir kasım gününde  Gökhan ile duvara karşıdan, alttan baktık: en zor şey rota seçmek, her zaman.. Duvarın sağ tarafında kalan belirgin üçgen duvarda bir hat çıkmak aklımda vardı zaten, bu arada üçgenin solunda ‘Mahmut Hoca’ sağında ise ‘Güz Rüzgarı’ adlı rotalar var, keza bu seferki  rotamız en son iki ip boyunda ‘Mahmut Hoca’ ile ortak bir hatta bağlanmak zorunda kaldı. Eh, bunun için duvarın o kısmına yoldan, çam ormanı içinden yarım saatten az yürüdük ve duvara girmek zamanı! Rota, bahsettiğim  bu üçgen duvarın tabanının tam ortasından giriyor. 

1.ip: Üst setteki  bir grup ağacın altında dik bir giriş veren sağlam çatlakla başlanıyor (10-12m kadar IV, ara emniyet iyi). Çıkılan sığ setten ağaçlar arasından tırmanarak geçişle, kısa dikey duvarlarla bölük setli kaya yüzeyleri ile devam ediliyor ve sollu yükselişle varılan sığ bir terastan sonra yine dik sollu yükselişle, kısa dikey etaplarla tırmanılıyor (III+, IV-) ve  iri ağacın sol üzerine ulaşılan sığ omuzda yaylı tıkaçlarla istasyon, IV 60m

2.ip: Kilit etap! Omuzdan sollu yükselen slab/rampa ile varılan kısa köşe-çatlak, üzerindeki  ağaca dek çıkılıyor (IV) ve ağacın hemen arka soluna devam eden sarı duvarın tabanına varılıyor. Duvarı sollu dikey bölen harika  çatlak sistemi sonuna dek tırmanılıyor (VI, çok sağlam, ara emniyet iyi, girişinde iri kumsaati var, genel olarak orta ve büyük boy yaylı tıkaç kullandım). Bu ‘enfes pasaj’ın tam bitimindeki sette istasyon, kumsaati ve yaylı tıkaçlar,  VI 30m

3.ip: Bu ve sonraki ip boyu ‘Mahmut Hoca’ rotası ile ortaktır. Üçgenin sol sırtını oluşturan bu belirgin sağlı geniş rampa kolay ve setli başlar (III, III+) ve ikinci kısımda daralıp dikleşir. Geneli gri renkli, ancak bazen dev tın tın ses veren gevşek bloklar nedeniyle tehlikeli olabilen  dikçe slab duvar (IV+ gibi, ara emniyet sınırlı, bazı devasa bloklara çok dikkat) çıkılır. İp boyu sonunda, sola yakın  sığ bir sette istasyon, III+, IV+ 60m

4.ip: Rampanın kule ucuna varan bu etabında gri, sağlam ve dik  kayada  setlerle bölük boşluklu ve güzel   yüzeylerde tırmanılır  (IV, IV+, ara emniyet iyi sayılır) ve  kulenin ucundaki dar sette, iri ağacın solundan girişle uzanan kısa duvar çıkılır (sağlam kaya, IV+, V- gibi) ve ip boyu sonunda, omuzdaki sette istasyon, kumsaati + baba, IV+, V- 60m

Bu noktada varılan omuzdan iri ağaçlar arasında basit tırmanışla (II) 70m sonra sırta çıkılıyor ve sırtta  100m kadar  sollu geçişle Güzyaka Doğu Kulesi zirvesine çıkılıyor..

Tırmanış ortalama 3 saat kadar sürdü.  60 metrelik ip kullanmak etapları uzun tutmak açısından doğru olduğunu söyleyebilirim. Bu tırmanışta  kaya genelde sağlam ve ikinci ip boyu harika, tırmanıcıya keyif veren güzel  bir ip boyu, ama yine de bazı yerlerde otluluk, çalılar ve gevşek taşlar var.  Bu tırmanışın inişini dağın batı tarafında kalan ve artık ‘standart iniş rotamız’ haline gelen hattan yaptık (I, II, babaları izleyin!) Rotamız, eski Türkçede ‘üçgen’ anlamına gelen ‘müselles’ adını tırmandığımız üçgen duvarın yapısı nedeniyle aldı..

Teşekkürler Gökhan kardeş, kayada çok güzel, Antalya körfezi manzaralı, eğlenceli bir gündü. Yakında başka bir duvarda  tekrar etmek üzere!

A new trad multi pitch wall route on the south face of the Güzyaka East Tower, located on the coastal Beydaglari range of Antalya, along the Antalya-Altınyaka highway, 20th november 2021, with my bro Gökhan Hisarcıklılar. The route we named ‘Muselles’ (meaning triangle) is 210m and 4 pitches long, with max grade of  VI UIAA. Rock quality is  generally fine and the route offers fine pitches of limestone climbing. Thus this is overall 15th trad route on this tower (and the western tower), please inspect the topos.  Thank you my good bro, for a fine day of rock climbing, to be repeated soon!

  

Bu yazı yorumlara kapalı.