7 Aralık 2021

ANTALYA-HURMA KULESİ (KIZILTEPE) YENİ GELENEKSEL ROTA ‘KULAK PAMUĞU’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Güçlü Özen, Yıldırım Seçmen)

Bu hafta, bu feci yağışlardan önce arkadaşlarım Güçlü Özen ve Yıldırım Seçmen ile beraber, Hurma ve Sarısu/ Liman Mahallesi arkasında kalan Hurma Kulesi (bazı kaynaklarda Kızıltepe olarak da bilinir) güney yüzünde yeni bir kısa geleneksel duvar rotası çıktık: ‘Kulak Pamuğu’ adını verdiğimiz rota 190m ve 4 ip boyu uzunlukta, maksimum VI derece zorluktadır. Bu duvardaki ilk  rota olan ‘Jilet’ 1996 rotası ile ilk ip boyu ortaktır (bakınız, topo); bu ip boyu sonrasında ‘Jilet’ sağlı giderken, bizim rota sollu dikey devam etmektedir. Her iki rota da duvarın sol sınırını oluşturan omuzda sona ermektedir.  

Tırmanış, Hurma Kulesinin güneye bakan yüzünün tırmanmaya değer olan sol tarafındaki duvardadır. Antalya-Altınyaka karayolundan duvar tabanına yüksek gerilim hattı için açılmış  harap orman yolu ile başlayarak 15-20 dakika trekle ulaşılır. Tırmanış, alt bant ile ana duvarı ayıran geniş terasın sol tarafındaki belirgin girintiden  başlar. İlk ip boyu, belirgin kaya kulvarının  sağ tarafındaki köşe-sırtı tırmanmaktadır (sırtta çok miktarda kumsaati var),  bu etabın geneli  sağlam kayadadır, son kısımda az sollu çürük ve otlulaşan oluk ile varılan, kulvar sonunu kapatan iri harnup ağacında istasyon (1.ip: IV+ 55m). İkinci ip boyu  ağacın arkasından sağlı rampa ile başlayarak  dikey zor tutuşlu ve boşluklu iki ardarda duvar ile (ara emniyet biraz sınırlı, kaya genelde  sağlam) devam ederek ip boyu sonunda iyi bir sette biter (2.ip: VI  50m). Üçüncü ip boyu dik uzanan sığ çatlaklar ve oluklar ile  sollu dikey başlar ve ikinci yarısında gri, dev bloklu  duvarı bölen iki dikey,  dışa atan türden zorca çatlağı izleyerek (ara emniyet iyi, kaya sağlam) bir sete çıkar (3.ip: VI 55m). Son kısa ip boyu kolay zeminde önce sol, sonra sağa uzanan doğal hat ile sırtın omzuna çıkar (4.ip: II, III 30m). Bu noktadan arkadaki kayalık kulvara 30m kadar ip inişi  (omuzdan 10m altta kumsaatinde ip ve perlonbant var)  ardından kulvarda serbest iniş  ve bir ağaçtan 20m kadar ip inişi ile (ağaçta ipler ve perlonbantlar var), rota tabanına yürüyerek ulaşılıyor.

Yorum olarak, kısa, manzaralı, geneli sağlam kayada, eğlenceli bir geleneksel hat, Antalya’ya ve Akdeniz’e  tepeden bakarak tırmanmak için hoş bir seçenek. Kaya genelde sağlam ve emniyet imkanı iyi. Kış günü tırmanmak için ılık ve güneşli bir hat. Rota tek iple de tırmanılabilir…

Bir sefer daha, teşekkürler Güçlü ve Yıldırım, aksiyonlarımız devam etsin!

Günleriniz kayada, takozla geçsin… 

A new  short trad multipitch route on the L-hand side south wall of Hurma Tower above the port of Antalya, that we named ‘ Kulak Pamuğu’, 4 pitches and 190m long, max grade VI UIAA (6a or so). Generally on sound, grey rock, sometimes exposed passeges, and excellent views of the Mediteranean sea, along with downtown Antalya.. That was a fine day!

Bu yazı yorumlara kapalı.