24 Şubat 2022

ANTALYA-HURMA SIRTI YENİ GELENEKSEL KAYA ROTASI ‘TOTEM HELL’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

10 subat 2022 günü, sevgili dost Cemal Zerepcan ile  çıktığımız ikinci kısa duvar, bu sefer Hurma Doğu Sırtı olarak tanımladığımız kayalık duvar bandının en sol tarafındaki kulenin güney yüzündeydi ve bu rotanın adını ‘Totem Hell’ verdik.  170m, 3 ip boyu uzunlukta ve max VI+ derece zorluktaki bu hattın güzel bir kilit ip boyu var. Rota tabanına Antalya – Altınyaka karayolundan ortalama yarım saat sürede yürüyüşle ulaşılıyor.  Tırmanış, tam kulenin altı  hizasında bir kayalık kulvar-oluk etabı ile başlıyor.

1.ip: Setli kolay kaya oluk kulvarı ile kule tabanına dek  uzun bir ip boyunda tırmanılıyor, oluklar, sırtçıklar ve kısa dik etaplar ile sağlam kayada tırmanış, dikleşen yerdeki uygun sette kumsaatleriyle istasyon, III+ 70m

2.ip: Kilit etap, devamlı dik ve zevkli, atletik hamleler veren etap.. Kulenin  duvarına girmek için istasyondan az sollu yükselişle  dikey, beyazımsı renk  duvar bandını dik bölen  belirgin el çatlağı tırmanılır (sağlam, ara emniyet iyi) ve bunun bitiminde dikey duvar ve sırtçıkları bölen çatlaklar ile tırmanılır (sağlam, ara emniyet gayet iyi). Üst kısmı ayıran negatif bant tırmanılır (dikey ve zor,  dışa atan  çatlak-baca- köşeler, arada gevşek olabilecek bloklara çok dikkat! Bu etapta ara emniyet iyi sayılır) ve  eğimin azaldığı üstteki ilk uygun set veren omuzda, küçük eğmli bir sette  yaylı tıkaçlarla  istasyon, VI+ 55m

3.ip: Kolaylaşan sırt ile gri kayada kulenin zirvesine varış, III+ 45m

Ortalama  bir saat süren bu rotadan inişimiz  sırttan ve sırtın solundan soldaki dev mağara/deliğin önünden yürüyerek oldu. Bu tırmanış için tam 2 set yaylı tıkaç (özellikle orta ve iri boylar)  önemli, sikke taşıdık ancak kullanmadık, genel olarak kaya temiz tırmanış için çok uygun ve bol ara emniyet noktası, kumsaati vb var. Yorum olarak yaklaşımı kolay, kilit etabı son derece güzel  ve devamlı tırmanış veren, manzaralı, inişi kolay  kısa bir geleneksel duvar. Tabii ki yine de bazı çürük bloklara çok dikkat edilmesi gerekiyor.. Teşekkürler Cemal dostum, nice güneşli tırmanış günlerine!

A NEW TRAD WALL ON ANTALYA’S HURMA RİDGE

With my bro Cemal Zerepcan we have climbed a new short multi-pitch trad wall on the south face of Antalya’s Hurma East Ridge, that we named ‘Totem Hell’ , 170m and 3 pitches long, max VI+ grade UIAA. Generally on good rock, offering easy approach and descent,, with best views of  the city and the Mediterranean Sea, this route has a beautiful crux pitch with homogenous  steep climbing on good limestone..

Bu yazı yorumlara kapalı.