23 Mart 2023

ANTALYA-SİVRİDAĞ DOĞU YÜZÜ İKİ YENİ ROTA ‘MUSTİ’ ve ‘NECO’

(fotoğraflar: Tunç Fındık, Tafa, Gökhan Hisarcıklılar)

Maalesef 3 mart 2023 tarihinde elim bir çığ kazasında aramızdan ayrılan dostlar Mustafa Tekin ve Necmi Can Öztoprak anısını yaşatmak için, bu hafta, 7 mart 2023 tarihinde sevgili  arkadaşlarım  Tafa ve Gökhan Hisarcıklılar ile beraber Sivridağ Doğu yüzünde iki kısa geleneksel kaya rotası çıktık. Bunların detayı aşağıdaki gibidir:

1-‘MUSTİ’ (Mustafa Tekin Anı Rotası) 70m ve iki ip boyu uzunlukta, VI- derece geleneksel tırmanış. Bu hat, Sivridağ doğu yüzünün solunda kalan ‘İkinci Perde’ adını verdiğimiz sektördedir. Orijinalinde daha uzun olmasını arzu ettiğimiz hattı bu sefer çürük kaya ve emniyet imkansızlığı nedeniyle kısa tutmanız gerekti, ama yine de gayet enteresan bir geleneksel çatlak hattı ortaya çıktı. İkinci Perde’ tabanına Gedeller köyü asfaltından yarım saatten uzun sürede, işaretli patikayla varılıyor. Rota, sektörün kabaca ortasında ve sağında ‘Hırdavatsever’ solunda ise ‘Onlar Uyurken’ adlı rotalarımız bulunmaktadır. Tırmanış, çok yukarıdaki düşmüş büyük  taşın bariz sarı izi ve keskin Z’ler oluşturan büyük dikey kırıklar hizasından başlıyor.

1.ip: Çatlaklı kolay girişle,  devamında dikleşen slab tırmanılır (ara emniyet kıt) ve slab pasajı (VI-, V+ ara emniyet sınırlı) sığ bir sete çıkar. Setten dik uzanan sığ, çürük köşe çatlak tırmanılır (VI-, negatifimsi giriş, çürük yapı, ara emniyet sınırlı ve zor). Varılan sığ set üzeri devam eden çürükçe çatlaklar ile  varılan köşede yarı-askı istasyonu, VI- 50m

2.ip: Sağlı dikey uzanan şahane belirgin köşe çatlak ile (son kısmı VI-, ara emniyet genelde iyi, yapı sağlam, zevkli pasaj) geniş ardıçın altına yaklaşılıyor. Bu noktadan itibaren kaya çok çürük plakalardan oluşur ve sola yükselmeye izin vermez. Sağlı zor, amorf  hamleler ile (VI- gibi, ara emniyet kötü, ağaç köküne perlonbant dolamalı!) ağaca ulaşılır ve zor, dar geçişlerle ağacın üst-arkasında garip konumda istasyon (mavi kalın ip halkası bıraktık) VI- 20m

Bu noktadan çürüklük ve emniyet eksikliği nedeniyle indik; tek seferde 60m ip inişi ile zemine (ip esnemesi sayesinde) doğrudan ulaşabildik. Tırmanış, üç kişi ve dar konumlar nedeniyle toplam iki buçuk saatimizi aldı. Bu rota için çift ip kullanmak gerekiyor. Sikke, özellikle emniyeti kıt  çürük zeminde çok faydalı oldu. Yorum olarak,  deneyimli tırmanıcılar için uygun, çürüklük ve emniyet imkanı sınırlılığı yüzünden tehlikeli sayılır  bir hat denilebilir. Emniyet imkanı istendiği kadar iyi değil..

2- ‘NECO’ (Necmi Can Öztoprak Anı Rotası) 45m ve tek ip boyu uzunlukta, VI derece zorlukta geleneksel tırmanış. Bu hat, ‘İkinci Perde’ sektörün kabaca 100m kadar sağındaki devasa negatifli duvarların altında, ‘Dostum’ ve ‘Ultra Mihmandar’ rotalarının hemen solundaki yüzdedir (bakınız topo). Tırmanış, kara renkli belirgin girintinin sağındaki slablı rampalarla başlar.  Kolayca kaya yüzü ile girilir (sağlam, ara emniyet var) ve devamında dikleşen duvar ile (slabımsı yapı, çatlaklar var, ara emniyet aralıklı olsa da  iyi sayılır) devam eder. İri ardıç ağacının sağındaki dik pasajda sağ köşeye zorca traversle  tırmanılır ve dik duvar ile, ağaca varırken negatif, tutuşu kısıtlı pasaj ile (VI, ara emniyet var) ağaçta garip konumda askı istasyonu kurulur. Toplamı 1 saat süren tırmanışın inişi ağaçtan (mavi kalın ip halkası var) doğrudan zeminedir. Yorum olarak; geneli sağlam, zevkli tırmanış veren, ara emniyeti iyi bir hat, çift ip kullanmanız tavsiye edilir.

Dostlarımız, sizi unutmayacağız… 

This week, 7th march 2023, with my friends Tafa and Gokhan Hisarcıklılar we have opened two new trads on the E-face  of Antalya’s Sivridag, after our deceased friends of last week’s avalanche disaster. These routes are as follows:

1-‘Musti’ (Mustafa Tekin Memorial Route) 70m, two pitches, grade VI-

2-‘Neco’ (Necmi Can Oztoprak Memorial Route) 45m single pitch grade VI

Bu yazı yorumlara kapalı.