22 Kasım 2023

ANTALYA-SİVRİDAĞ YENİ GELENEKSEL DUVAR ‘ATA’

(Fotoğraflar: Tafa, Tunç Fındık)

Bu geçtiğimiz 10 kasım 2023 gününde, Antalya’mızın sevdiğimiz mekanlarından Sivridağ’ın doğu yüzünde  yeni bir  geleneksel hat  tırmandık  eski dostum Tafa ile: günün anlamına uygun şekilde ‘Ata’ adını verdiğimiz yeni rotamız 260m ve 5 ip boyu uzunlukta, IV, V derece kaya tırmanışı içeren, mükemmel sağlamlık ve nitelikte,  zevkli kaya tırmanışı veren bir hattır. Bu yeni rota ‘İkiz Akıntı’ sektör’ün belirgin slabının  sağ tarafında, eski rotamız ‘Kırık Ekran‘ın üst kısmı  ve  ekim ayında çıktığımız ‘Beton’ rotasının  sağında kalmaktadır. 

Tırmanış için tipik olarak ‘İkiz Akıntı’ sektörün kulvar tabanına Gedeller asfaltından 20 ila 30 dakika arası, ormanda patikadan  yürünüyor. Rota, tıpkı ‘Beton’ rotamız ile ortak ip boyu ile de başlayabilir, ancak bu kez biz ‘Kazadan Sonra’ rotasının ilk ip boyunu tırmanarak girelim dedik. Bu kısımda seçenek bol sayılır! 

1.ip:  Kulvarın sol sırtı boyunca, geneli sağlam ve kolay  ama bazen gevşek blok ve taşlar içeren  köşenin yüzünden,  ‘İkiz Akıntı’ çanağının 15m kadar  altında kalan iri ardıç ağacına dek tırmanılır (yüzeyde kumsaatlerinde eski ip ve perlonbantlar var), ağaçta istasyon, III, IV 40m (bu ip boyu ‘Kazadan Sonra‘ rotası ile ortaktır)

2.ip: Sol çanağa girmeden, önce sağa uzanan kolay kaya kulvarı, sonra da üst ‘teras’a çıkan kolay yüzey  tırmanılır, terasta istasyon, III,  III+ 60m

*Bu noktada, teras boyunca en sağa, neredeyse sağ sırtın kıyısına dek  20m kadar geçiliyor.

3.ip: Bu harika slab  terastan doğrudan başlar ve slab üstteki negatif-dikey bant tabanına dek  tırmanılır. Geneli homojen zorluk  ve  yapıdaki temiz, gri  slab son kısımda giderek dikleşir ancak basamak araları açılsa da beton gibi kayada, ara emniyet veren bir güzergahtır. Kabaca negatif bantı sağda dik bölen belirgin dikey çatlağın tabanı hedeflenerek tırmanılır; duvarın  birkaç metre altında sığ sette istasyon (iri kumsaatinde mavi kalın ip halkası bıraktık) IV, IV+ 60m

4.ip: Tepedeki negatif bantın oluşturduğu sırtın köşesinin sağında kalan  yüzeyden yükselişle (ilk 5-6 metrede kumsaatinde kırmızı perlonbant bıraktık), kulvar-oluk-yüzeylerle, iri ağaç sağ tarafta kalacak şekilde  tırmanılır (ara emniyet çoklukla  iyi, kaya genelde sağlam) ve ip boyu sonu sığ bir sette istasyon (bu kısımda artan çürüklük nedeniyle istasyonda sikke kullandık)  IV+ 55m

5.ip: Sığ setten az sollu yükselişle  soldaki yüzeylerden, sağ bele çıkışta yolu kesen üst negatif bant altındaki  ağaca dek tırmanılıyor (bu pasaj biraz çürükleşiyor ama geneli kötü değil ve ara emniyet iyi, eğim görece az, IV). Ağaçtan sağlı yükselen traversle dikey bir slab geçiliyor (kumsaatinde kırmızı perlonbant bıraktık) ve negatif-dikey eğimli, kızıl ve keskin yapılı  kaya bandı sağlı yükselişle tırmanılıyor (sağlam sayılır, ara emniyet var, boşluklu güzel hamleler, V). Devamında eğimi azalan ancak çürükleşmeye yüz tutan duvar ile sağ bele varılıyor. Varılan belin yarattığı otlu  terasın sağ kıyısında, mavi kalın  ip halkası  bıraktığımız  iri kumsaatinde istasyon, IV, V

Baştan amaçladığımız hedef olan belden inişe geçene dek, tırmanışımız üç buçuk saat kadar sürdü, iniş de ortalama bir buçuk saat kadar zamanımızı aldı. İnişi tırmandığımız aynı hat boyunca  yaptık: Bel kıyısındaki kumsaatinden (mavi kalın ip var) 60m inişle, alt kısımdaki iri yayvan ağacın sığ setine ulaştık. Ağaçtan 30m kadar inişle (mavi kalın ip var) alt istasyona vardık. Bu istasyondan (iri kumsaatinde mavi kalın ip var) 60m kadar inişle terasa ulaştık ve alt setin kıyısına  II derece basit tırmanışla inerek, son bir ip inişiyle, ‘Beton‘ rotası girişine (köşedeki ağaçta yeşil-siyah yardımcı ip var) 60m kadar inişle vardık. 

Yorum olarak, tıpkı ‘Beton‘ ve ‘Kırık Ekran’ rotaları gibi, buraya has sağlam kayada, boşluklu ve zevkli,  zor derecelerde olmayan, geneli emniyetli, eğlenceli ve manzaralı bir geleneksel hat, tavsiye edilir! Malzeme olarak 60 metrelik çift ip kullanmanızı (özellikle ve esasen  iniş açısından) şiddetle öneririm. Birkaç farklı türde  sikke bulundurmakta fayda var, bazı pasajlarda, özellikle çürüklüğün arttığı üst kısımda  faydalı olabiliyor. Tabii ki her boy bol yaylı tıkaç son derece gerekli..

Teşekkürler sevgili dostum, kolayı zoru, nice tırmanışlara… 

A new  trad line on the E face of our beautiful  Sivridag, so near home, again with my bro Tafa.. The route is 260m, 5 pitches long and grades IV, V  UIAA in difficulty. Rock quality is perfect,  same as hard concrete with many threads and cracks bisecting the slabs and faces…This route reaches the R-hand side  notch that can be observed from below.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.