18 Aralık 2019

ANTALYA-SİVRİDAĞ DOĞU YÜZÜ YENİ GELENEKSEL ROTA ‘BIÇAK ARASI’

(Fotoğraflar: Tafa, Tunç Fındık)

Yazdan kalma bu 18 aralık 2019 gününde dostum Tafa ile Sivridağ’ın emektar doğu yüzünde yeni bir geleneksel çok ip boylu tırmanış gerçekleştirdik. ‘Bıçak Arası‘ adını verdiğimiz rota Sivridağ’ın sağındaki ‘Türk Sektör’ün en sağ tarafındaki duvardadır ve solunda ‘Satır Arası’, sağında ise ‘Sırtlan’ adlı geleneksel  rotalar bulunmaktadır. Rota 180m ve 4 ip boyu uzunlukta, maksimum VI- derece zorluktadır. Şimdi bakıyorum da, bu sektörde 2010 yılından beri (19 yıl!!) farklı dostlarımla  10’dan çok yeni tırmanış  rotası açmışız. Şaşırtıcı mı, hayır, çünkü kaya sağlam ve zevkli, boşluklu etaplar veren türden..

Rota tabanına Sivridağ’ın tabanındaki araç yolundan 10 dakika trekle, orman içinden ulaşılıyor. Tırmanış hemen orman içinden başlıyor; solda bir kaya kulesi olan gri, çatlaklı yüzeyden giriliyor..

1.ip: İri, kalın gövdeli  çam ağacı ardından tırmanışa başlanır (6-7m kadar yukarıda kumsaatinde beyaz statik ip bıraktık) ve gri çatlaklı, setleri çam iğnesi dolu kolay yüzey ile bir üstteki sete çıkılır (bu sette de iri bir çam ağacı var). Gri temiz duvarın tabanında ağaçta istasyon (III, III+ 30m)

2.ip: Gri, masif ve temiz, sağlam yapılı  duvarı bölen belirgin dikey çatlak  tırmanılır (VI-, 10m kadar yukarıda kumsaatinde ip bıraktık) , zevkli ve dik, ara emniyeti olan bir etaptır. Ardından çatlak bir kaya kulvarı-na döner ve yukarıda bir negatif/dik çürükleşen  bant ile kesildiği yerde kısa dik etapla  sol sırta çıkılır (sola çapraz uzanan kolay  kulvara girmeyin) ve dik  doğrultuda uzanan mükemmel gri, dikleşen  yüzeylerle (IV-) geniş, zeytin ağaçlı terasın alt kıyısına istasyon kurulur (ağaç ve kumsaatleri) (VI-, 60m) Sette 10-14m kadar dik doğrultuda geçiş yapılınca gri, çatlaklı duvarın tabanına varılır (solda dik çıkan, içinde üstüste  üç ağaçlı bir kaya kulvarı vardır)

3.ip: Bu geniş duvardaki kuleler üzeri ve arasında önce dik, sonra kabaca sollu doğrultuda yüzeyler ve çatlaklarda tırmanılır (V+, ara emniyet iyi). Ardından üstteki bir diğer kulenin baca-çatlağı ile üstteki bir ufak, eğimli bir sete çıkılır, iki kumsaati ile istasyon  (V+ 60m).

4.ip: Kısa etapla dik doğrultuda, iri ağaca doğru tırmanılır  ve ağacın kenarında sette istasyon (III+ 30m). Varılan yer Sivridağ kuzeydoğu sırtıdır. İniş: Kuzeydoğu sırtından rota tabanına serbest, III derece, bazı etaplarda boşluklu olabilen  tırmanış- boşta duran gevşek bloklara dikkat!

Bu tırmanışı biz  iki buçuk saatte yaptık, yorum olarak son derece iyi kayada, geneli sağlam, rota bulma sıkıntısı pek olmayan, ara emniyeti bol ve harika manzaralı bir tırmanış. Kaya yapısı sağlam, gri renkli, su oluklu  ve bıçak gibi keskin bir kireçtaşı. Malzeme olarak iki adet 60m ip kullandık; tam set telli takoz ve daha çok friend tıkaçları (her boy) elzem. Kaya sağlam , emniyet noktası bol olduğundan sikke kullanmaya gerek olmayan bir rota. Tüm rota boyunca  irili ufaklı kumsaatleri bolca var, istasyonlar ve ara emniyetler için. Bunu gözönünde bulundurarak uzun ip halkaları ve perlonbant bulundurun derim..

İşte durum budur, bir güzel ve eğlenceli, iyi dostla yapılmış tırmanış daha..

Dağ ve tırmanışla kalın!

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.