5 Mayıs 2022

ANTALYA-SİVRİDAĞ DOĞU YÜZÜ YENİ GELENEKSEL ROTA ‘GREKO-ROMEN’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Burak Can Öztaş)

Sevgili kardeşim Burak Can Öztaş ile beraber, 12 nisan 2022 tarihinde Sivridağ’ın sevdiğimiz, kolay ulaşılan doğu yüzünde, ‘Romen Duvarı Sektör’ olarak tanımlı kısımda yeni bir geleneksel kısa duvar rotası çıktık. ‘Greko-Romen’ olarak ad verdiğimiz bu rota 105m ve 2 ip boyu uzunluktadır, IV+, VI derece kaya tırmanış zorluğundadır. Rota tabanına Gedeller asfaltı, çeşmeden 20 dakika kadar trekle, son kısımda iri taşlardan oluşan bir yamaç içinden  çıkışla varılmaktadır. Bu rota, Romen Duvarı sektörde tam olarak solundaki ‘Gollum’ ve sağındaki ‘Fantastik’ rotaları arasında yer alır.

1.ip:  Tırmanış aralarda bazen  çürük parçalar veren  kolay sırtçıklar ve köşelerle başlar (III+) ve dikleşen yüzeyi bölen  kenar ve sırtlarla devam eder, ip boyu sonuna doğru bir sırt-mahmuzun yarattığı  köşenin çatlağı ile (IV+, V-, ara emniyet iyi, bazen çürüklük var)  çam ağacının sığ setinde  sona erer (ağaçta istasyon, mor renk yardımcı ip var) IV+, V- 55m

2.ip: Tam üste uzanan slabımsı, pek de emniyet imkanı sunmayan  ama kolayca yüz ile girilir, sığ-dar bir setten  üst az solda kalan  köşeye geçilir (bu köşenin solunda iri ağaç var) ve  bu noktadan itibaren sağ üstte uzanan emniyeti aralıklı  ama iyi olan köşe-kenarların oluşturduğu duvarda tırmanışla, kabaca  sağa yükselinir (V, V+, ara emniyet var) ve  kısa zor sağlı geçişle  sağ üstteki ağacın  solunda uzanan slabımsı  yüzeye girilir  (V+, VI-). Devamında boşluklu ve zor köşe-kenarlar çıkılır (VI-, VI,  ara emniyet gayet sınırlı ve zor yerleşir türden,  kaya çürük sayılır,  3 sikke kullandım!). Etap,  üstünde orta boyutta bir çam ağacı olan  negatif, ara emniyet sunmayan siyahımsı gri köşe tırmanılınca  (6-7m kadar VI) ağaçta askı istasyonu ile sona erer (mavi eski perlonbant bıraktık) VI  50m

Öğleden sonranın serin gölgesinde 2 saat kadar süren tırmanışımızın inişini aynı rotadan, istasyon olarak kullandığımız aynı ağaçlardan yaptık (40 ve 50m kadar  iple iki sefer iniş). Malzeme olarak çift ip, tam iki set yaylı tıkaç (Totemcam, DMM dragoncam ve BD Camalot), bir set telli takoz (kullanımı sınırlı), 4 farklı türde sikke, bol uzun perlonbant   kullandık. Özellikle küçük ve orta boy yaylı tıkaç hayati, sikke ise  bu rotada uygun çünkü  özellikle ikinci ip boyunda sikkeye uygun, çatlak yerine delik ve kenarlarda kısa köşeler var, ayrıca çatlaklarda çürüklük bazen gayet  güvensiz.

Yorum olarak,  kısa ve dik, boşluklu bir tırmanış, inişi ve yaklaşımı sıkıntısız. Kaya nedense (bilindiği üzere bu sektöre has olarak) sınırlı ara emniyet sunuyor ve bazen kayanın sağlamlığında  can sıkabilen, ama asla Aladağlar kadar ekstrem olmayan, sadece biraz daha dikkat gerektiren  bir çürüklük söz konusu..  Üst ip boyu hassas, doğru rota bulmayı zorunlu kılan türde  nazik tırmanış gerektiriyor,  yine de son derece zevkli çünkü sağlı sollu dikey, teknik geçişlerle garip negatifimsi yüzleri birleştiren ve bilmece gibi çözmek gereken bir hat oldu. Enteresan bir teknik rota!

Sağol kardeşim Burak, nice dağ ve tırmanışlara! 

A new trad multi pitch route on the east face of Sivridağ, near Antalya. This route we climbed with  my bro Burak Can Öztaş,  12th april  2022 and named GREKO-ROMEN. The route is 105m long with grade 6a difficulty, and is generally on not best quality grey limestone, but offers interesting climbing. 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.