25 Mayıs 2022

ANTALYA-SİVRİDAĞ DOĞU YÜZÜ YENİ ROTA ‘HILLARY&TENZING’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün)

Bu haftanın  ardarda çıktığımız geleneksel kısa duvar hatlarından, işte size yeni bir tane daha; 21 mayıs 2022 günü dostlar Tafa (M.M.Kalaycı) ve Arda Türegün ile kısa, gölge bir öğleden sonra zamanında,   sevdiğimiz dağ mekanı Sivridağ’ın doğu yüzünde yeni bir geleneksel kaya rotası açtık. Tafa ile 2007 yılındaki Everest Dağına tırmanışımızın 15. yıldönümü olması nedeniyle ‘Hillary&Tenzing’ adını verdiğimiz rotamız 3 ip boyu ve 160m uzunlukta, max VI+ derece tırmanış zorluğundadır. Rota, ‘İkiz Akıntı’ adlı sektörün sol tarafında, solunda ‘Altılı’ sağında ise  ‘Şuursuz‘ rotaları arasındadır;  genel olarak sağlam gri renkli, masif yapıda kayada olan bu yeni  geleneksel duvar hattımız zevkli bir tırmanış olmuştur:-)

Rotanın tabanına Gedeller asfaltındaki çeşmeden ortalama 25 dakika trekle varılıyor, kamp yerinden ise 8-10 dakika yürümek gerekli.. Taşlı dere yatağının ‘İkiz Akıntı’ sektöre dayandığı yerde (boltların olduğu, ‘İkiz Akıntı’ rotasının girişi olan slab’ın 15m kadar solunda, bir ağacın altında) tırmanış başlıyor.

1.ip: Mükemmel yapıdaki dikey sırtların oluşturduğu  slab yüz ve köşe-çatlaklar ile girilir, ip boyu ortasındaki  dev ağacın ardından, geniş teras alt sağda kalacak tarzda,  solda sığ bir slab sırtında istasyon (bulabilirseniz gizli ve mükemmel  bir kumsaati var) V 50m

2.ip: Tam tepeye uzanan çürük, ağaçlı  rampa/kulvar yerine az sağlı, dik uzanan, çatlaklarla kesik  gri duvarlar tırmanılır, geneli görece kolay tırmanışla, son kısımda kısa ve  dik bir pasaj (V- gibi) ile, çam ağacının sığ setinde yarı-askı istasyonu, IV+/V- 47-50m kadar

3.ip: Sığ setten dikey, sağlam tutuşlu çıkışla zor duvara girilir ve bu bitimine dek  tırmanılır (VI+, kaya sağlam, ara emniyet aralıklı ve iyi sayılır, slabımsı yapı sayesinde basışlar genelde  zayıf, çok ufak veya slop tutuşlu bir duvar, 15-16m). Bu pasajla üstteki kaya kulvarının sırtına ulaşılır ve sırt hattı sonuna dek çıkılır (V, V+ ara emniyet  iyi, bazı gevşek  bloklara çok dikkat!). İp boyu sonunda 60.metrede varılan eğimli, kıyısı çalılı sette kumsaati (mor y.ip var) ve ufak baba (kumsaatine  mor beyaz uzun dyneema perlonbant ve karabinle bağlı) istasyonu, VI+ 60m

Bu noktadan yukarı uzanan otlu rampaya devam etmedik (keza zaten  akşam oluyordu) ve  istasyondan (aşağı bakışla az sollu istikamete) tam  60m inişle, mükemmel, 3 kumsaat+2 mağaracı olan ufak kovukta bir diğer  istasyona  ulaştık (bu istasyon ve bazı benzerleri, önceki senelerde kayayı matkapla delip ip geçirerek rota yapan  şuursuz yabancı rehberin, ancak bu istasyon doğal kumsaatlerindendi!)  Buradan da 40-45m kadar inişle geniş çarşaklı terasa ve  oradan da 15-20m kadar serbest sollu inişle vardığımız kumsaati+mağaracı istasyonundan zemine, boltlu slab giriş etabı boyunca  45-50m kadar inerek vardık.  Böylece 2.5 saat kadar süren tırmanışın inişi de 1 saat kadar aldı.

Bu tırmanışta 60m çift  ip, bol uzun perlonbant,  tam 2 set yaylı tıkaç kullandık, yumruk boyutuna dek her boyu önemli ve çok kullanılıyor. Yanımızda üç adet sikke vardı ve sadece bir yerde istasyon için kullanmak gerekti, bunun harici ara emniyet imkanı  harika… Yorum olarak, geneli mükemmel kalitede kayada, bol ara emniyetli, zevkli ve dik pasaj da sunan  bir tırmanış rotası. Rotaya girmeden aşağıdan güzelce incelemenizi öneririm! 

Tırmanış arkadaşlarım Tafa ve Arda’ya çoook teşekkür ediyorum, başka dağlarda, geleneksellerde buluşmak üzere!

We climbed a  new trad multi pitch wall route on the east face of Antalya’s Sivridağ, with my bros Tafa & Arda Türegün, 21st may, 2022, on a sector called ‘İkiz Akıntı’. The route we named ‘Hillary&Tenzing’ after my partner Tafa&mine Everest summit day  commemoration! This line is between the routes ‘Altılı’ at left and ‘Şuursuz’ at right, is 160m and 3 pitches long, with max grade VI+ UIAA. Generally speaking, the route is on massive grey beautiful limestone, with good protection.  Way to go, guys!

Bu yazı yorumlara kapalı.