15 Mayıs 2023

ANTALYA- SİVRİDAĞ YENİ KISA GELENEKSEL DUVAR ‘PANDOMİM’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cihan Yıldırım)

Bu hafta, 11 mayıs 2023 günü sevgili arkadaş Cihan Yıldırım ile beraber Antalya’mızın  Sivridağ  doğu yüzünde yeni bir geleneksel kısa duvar rotasının ilk çıkışını yaptık: ‘Pandomim’ adını verdiğimiz bu yeni hat, 100m ve iki ip boyu uzunluktadır, max VI veya VI+ derece zorluktadır. Rota, Sivridağ doğu yüzündeki belki en iyi bilinen tırmanış alanı olan ‘Sinema Perdesi’ sektörün sol tarafındaki duvardadır. Rotanın hemen altındaki terasın altında ise  ise ‘Edelweiss’ sektör bulunmaktadır. Rota tabanına Gedeller asfaltından Likya Yolu patikası ile, ardından da belli belirsiz patikalar ile ‘Sinema Perdesi’ tabanına çıkmak suretiyle yarım saatt kadar sürede ulaşılmaktadır. Tırmanış kısa ve eğlencelidir, kaya bazen çürüklük sergilese de genel olarak iyi kaliteli gri kireçtaşıdır. İlk ip boyu kolayca bir yüzü bölen çatlaklardan oluşur, ikinci ip boyu ise kısa negatif geçişler ve dik yüzde güvensiz pasajlardan oluşan zorca bir ip boyudur.   

1.ip: Nitelikli yapıda, geneli sağlam sayılır gri, dikeyden düşük eğimdeki yüzeyi bölen setçikler ve çatlaklar ile (ara emniyet var, aralıklı, bazen çürük parçalara dikkat) ip boyu sonundaki belirgin terasa ulaşılır, iyi istasyon yeri, IV+ 50-55m kadar

2.ip: Dikleşerek devam eden gri yüz, ağacın ardında zor, slabımsı duvar olan  bir pasaj ile sığ sete ulaşır (sağdaki sarı, köklerle dolu duvar tarafına girilmez) ve sol yüzey/duvar tırmanılır (kilit pasaj, VI/ VI+, ara emniyet var ama konumlar zorca). Duvar  yukarıda kolaylaşır ve sol ağaç hizasında sığ eğimli sette istasyon, VI/ VI+ 50m 

İniş, soldaki ağaçtandır, 7-8m kadar ağaca boşlılu ama kolay geçişle (III+, emniyetle) ağaçtan iple 55m kadar iniş yapılır (kalın mavi renk ip halkası bıraktık). Varılan setin hemen üzerindeki iyi ama sığ kumsaatinden (beyaz perlonbant bıraktık) 30m kadar ip inişi ile zemine ulaşılır. 

Rota kısa ve eğlenceli bir geleneksel hat oldu, kaya kalitesi ortalama iyi denilebilir, ara emniyet ve istasyon noktaları bazen mesele olabiliyor. Ot ve çalı sorunu pek yok sayılır.

Kardeşim Cihan, bu güzel tırmanış günü için teşekkürler!

A new trad short wall on the E face of Sivridağ, nearby  downtown Antalya. The route is at the L hand side wall of the well known ‘Sinema Perdesi’ sector, and is 2 pitches/ 100m long with a max difficulty of UIAA VI/ VI+, on  not too bad quality rock, with ample belay opportunities.. Thank you my bro Cihan Yıldırım for this fine day! 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.