20 Nisan 2015

ANTALYA-TUNÇ/BEREKET DAĞI ZİRVE KAMPI

 

IMG_0336????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????IMG_0314??????????????????????????????????????????????????????????????

Evimin arka bahçesindeki dağlarda tırmanış  serisi devam ediyor! 

Bu hafta, 15-16 nisan 2015 tarihinde Tunç Dağı /Bereket Dağı olarak tanımlı, Feslikan yaylasının  batısında uzanan geniş, birkaç zirveli dağa tek başıma çıktım. Esas olarak sırtta ağır çanta ile antrenman yapmak amacı taşıyan bu  tırmanış, biraz bulutlu ve kış  tarzında karlı günlere denk geldi. Tırmanışa  şahane şekilde başladım:  eski  arkadaşım Selo (Selahattin Günen), 15 nisan günü öğleden sonra  beni Lada jipi ile 1600m yükseklikteki  Feslikan yaylasına bıraktı. Önceleri  yayla yolundan ilerledim ve ardından dağın kuzeye uzanan esas sırtının kayalıklarından basit tırmanışla yükseldim. Sırt genelde kolay gidiyordu, fakat bir süre sonra kar ve buzun  artması ile kazma ve krampon kuşanmam gerekti.  Arasıra basan tipi ve  genelde sıfır görüş şartlarında  devam ederek sırtı kapatan  kayalık kulelere vardım. Bu  etapta kayada dik tırmanışla (III, III+ buzlu) ve buz-karda tırmanışla 2650m kadar yükseklikte,  zirvelerden ilkine çıktım. Havanın da açması ile, tüm zirvelere sırttan gezerek  çıkıp, akşam basarken  dağın kuzeyinde 200m kadar aşağıda Antalya körfezi manzaralı bir sete kampımı kurdum. Gece soğuk ve fırtınalı geçti; sabah da toparlanıp Feslikan yaylasına geri indim- Tafa beni  bekliyordu..

Böylece  tabanından  itibaren 800m kadar irtifa farkı olan bu dağa kuzey sırtından  kar-buz koşullarında, toplam 3 saatte çıkmış oldum.  İşte kısa ve eğlenceli bir dağ çıkışı

Bu yazı yorumlara kapalı.