18 Mart 2024

ANTALYA SİVRİDAG DOĞU YÜZÜ YENİ GELENEKSEL DUVAR ‘CEP SİNEMASI’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Metin Yılmaz)

12 mart 2024 günü sevgili dost Metin Yılmaz ile beraber, Sivridağ’ın doğu yüzünde, Sinema Perdesi sektörde yeni bir geleneksel duvar çıktık: ‘Cep Sineması’ adını verdiğimiz bu yeni hat 135m ve 3 ip boyu uzunlukta, VI- derece zorluktadır. Bu rota nerededir? Sinema Perdesinin kabaca sol tarafında, dostum Yılmaz Sevgül’ün ‘Saat Cenneti’ ve ‘Salon 1’ rotaları arasındadır (bakınız topo). İlk ip boyu ve ikinci ip boyunun ilk yarısı yeni bir rotadır ve devamı yukarıda varolan ‘Salon 1’ rotasının sonu civarına bitişmektedir. Velhasıl, rota tabanına ulaşım Gedeller asfaltından klasik olarak 30 dakika kadar orman içi trek ve 100m kadar irtifa alımı ile yapılır. Sinema Perdesi sektörün kabaca sol tarafında, yukarıda bahsettiğim sözkonusu rotalar arasındaki temiz slab tabanından tırmanış başlar.

1.ip: Gri temiz, paralel çatlaklarla bölünmüş slab yüzeyden başlanır (ilk 5m’de derin çatlak içinde kumssatinde lacivert ince ip bıraktık. Tırmanış, harika temiz slabı bölen aralıkları giderek açılan köşe ve çatlaklardan, önce dik, sonra az sağlı doğrultuda devam eder, iki adet ardarda tutuş ve basışı kıt ve eksik, zorlaşan pasajla (VI- gibi, ara emniyet var ve iyi) ip boyu sonunda varılan dik, pürüzsüz slabın sağında, iyi bir sette istasyon, VI- 45m

2.ip: İstasyondan yükselen dik sağlı, çok güzel pasajda tırmanışla başlanır (V+, ara emniyet harika, 7-8m kadar yukarıda iri kumsaatinde dikkat çekiçi gözüken perlonbant ve iplerden oluşan eski iniş istasyonu var). Çapraz sağlı tırmanışla varılan dik yüz ve devamı negatif bant sol kenarından geçilir (VI- ara emniyetler bol ve iyi, kumsaati var). Bu dik/negatif pasaj uzamalı bir hamle ile iyi bir kovuğa çıkar (VI- gibi) ve devamında eğim azalır, slab sonuna dek çıkılır (sağda kumsaati+ kalın ip istasyonu var) ve kolay sağlam yüzeylerle varılan dik doğrultuda sırtın oluşturduğu oluk/çatlak sonuna dek çıkılır (V, V+, ara emniyet bol ve iyi, sağlam pasaj, güzel layback hamleler veriyor). Bunun sonunda varılan sığ setlerde istasyon, VI- 65m

3.ip: Kısa pasaj; yukarı dik uzanan çatlak-köşe yerine az soldaki  daha kolayca, sağlamca yüzeylerle (daha soldaki fazla kolay ve çürükleşen zemine hiç girmeden), son kısımda kısa dik bant geçilerek (IV gibi, çürük parçalar olabiliyor) geniş terasa çıkılır, IV 25m.

Bu noktadan 10-12m kadar sağa, terasta ilerleyince varılan belirgin  iri ağaçtan iniş başlar (turuncu kalın ip ve sarı perlonbant ve eski ipler, perlonlar vb var). 40m inişle varılan şahane kumsaatinden (kalın statik beyaz ip bıraktık) aşağıya, 40m kadar inişle varılan diğer büyük kumsaatinden (eski ipler ve eski perlonbant+ ufak mağaracı karabini  var, biz de  kalın statik beyaz ip bıraktık) 30m inişle zemine.. 3 saat kadar süren tırmanışın inişi de 45-50 dakika kadar aldı.

Tek 80 metrelik ip kullandığımız bu tırmanışta bol uzun perlonbant önemli (çok kumsaati ve traversli tırmanış var), tam iki set yaylı tıkaç ve tam set telli takoz kullandık.  Yorum olarak beton gibi sağlam kayada, ilk bir buçuk ip boyu yeni zeminde olmak üzere, bol ara emniyetli ve harika bir geleneksel rota. Tavsiye edilir!

A new trad multi pitch wall  on the  E face of our Sivridağ, in Antalya, Coastal Beydagları range, with my bro Metin Yılmaz (of Sunclimbing),  12th march 2024, ‘Cep Sineması’ 135m and 3 pitches long, grade VI- UIAA.. The route is on immaculate limestone with good belays, and offers immensely fine climbing.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.