10 Ağustos 2013

BEAL DİABLO 10.2 mm dinamik tırmanış ipi

Beal_Diablo_10-d5171_2M_60M_Unicore-d5171

 

Beal’in UNİCORE  uygulamasıyla ürettiği çok sağlam bir dinamik tırmanış ipi. 10.2 ve 9.8 mm çaplarında üretilen Diablo,  60, 70 ve 80 metre uzunluklarda bulunabiliyor.

UNİCORE işlemi, ipin iç ve dışını  birleştirmeye yarayan, bu esnada ipin bükülebilirliğini bozmayan  ve manto kaymasını  en ağır kullanımda bile engelleyen bir işlemdir. Normal iplerde, ipin dış mantosu zedelenince toplanır ve kullanmak imkansız olur;  hasar ipin sonundaysa kullanıcı ipin dış mantosunu sıyırarak düşebilir bile. UNİCORE işlemi yapılmış iplerde, en ağır hasarda bile bu tür bir tehlike olmayacaktır.  Diablo ipin en büyük avantajı da budur.

Tek ip olan Diablo’da,  10.2 mm için metresi  64 gram, 9.8 mm için ise 61 gramdır.  10.2 mm   için  Beal garantisi  6, UİAA garantisi ise 7 düşüştür. Her iki ipte de dış manto kayması sıfırdır. İpin esnemesi ilk düşüs için ortalama yüzde 36’dır, statik esmemesi ise  yüzde 8-9 arasıdır.

Diablo  kolaylıkla klip yapılan, tutulması güvenli,  aşınmaya gayet dayanıklı, kullanımda sıkı ve kompakt kalan, şişmeyen  bir iptir. Bu ipi kullanırken çok daha ince bir ip kullanmak hissiyatına kapılmak mümkündür. Esas amacı her tür kayada tırmanış uygulamaları olan bu iple çok ip boylu duvar tırmanışı yapılabiliyor. Spor tırmanışa da son derece  uygundur. Çok ip boylu rotalar ve iniş yapmak olasılığı olan rotalar için 70 veya 80 metrelik Diablo önerilir. Ancak bu durumda ip oldukça ağır olabiliyor; örnek olarak 70 metrelik 10.2 mm Diablo’nun toplam ağırlığı 4.5 kg’a varabiliyor!  Uzun inişler ve büyük traversler içeren alpin çıkışlar için, toplam ağırlığı daha az olan ve ekip üyelerine bölünebilen  çift ip türlerini tercih etmek daha uygun bence.

Diablo dry olarak üretilmemektedir, yani ıslaklığa dayanıklı değildir. Bu nedenle kış dağcılığı vb. kar ve ıslaklık, donma ısısı olan yerlere uygun değildir.

Bu yazı yorumlara kapalı.