2 Aralık 2014

BEAL GULLY 7.3mm dinamik çift-ikiz ip

Beal’in yeni model ince,  akıcı ve  sağlam tırmanış iplerinden, herbir boğumu 7.3mm çapındaki GULLY!  Metresi 36 gram ağırlıktaki Gully  piyasadaki en hafif  çift ip, ancak bence esas işlevi buz rotası ve teknik tırmanışta ikiz ip (aynı karabinden geçerek kullanılan) modelinde. Beal’in ipin dış ve içini bitiştiren ve dış manto sıyrılmasını engelleyen sıradışı  UNİCORE teknolojisinin güvencesi ile, Gully çok hafif, kolay akan,  son derece suya mukavim (Golden Dry özellikli) bir ip.

Önemli bir konu; çok ince bir ip olduğu için standart çaplara uygun emniyet aletlerinde frenlemek veya iple inmek  zor ve riskli olabiliyor-  bu ipi kullanıyorsanız mutlaka ince iplere uygun çaplı emniyet aleti kullanın ve büyük düşüşlerde dikkatli olun! Aynı zamanda, uzun ip inişlerinde inceliği dolayısıyla birbirine girip düğüm olmaya çok uygun, bu ipi daima düzenli tutmaya gayret edin.

Bu ipin esas uygulama alanı  kış dağcılığı,  donmuş buz şelalesi, uzun buz rotaları,  dağlarda kar rotaları ve miks tırmanış ile genel dağcılıkta çift boğum olarak  (ikiz veya çift ip);  ancak buzul üzerinde yürürken bağlanmak için  tek boğum şeklinde kullanmak da mümkün. İnceliği nedeniyle 60 metrelik tek boğumu 2.3 kg kadar hafif ve iki boğumu birden toplamda sadece 4.5 kg kadar, yani normal bir çift ipten 1-2 kg hafif. Alpin tırmanışta büyük avantaj:  iki kişiye bölününce çok az ağırlık ve çok az  yer demek!

Tek boğumda UİAA düşüş  standartını 55 kg ağırlıkla, çift boğumda ise 80 kg ile karşılayan bir ip Gully ve ikiz ipte  12, cift ipte ise 6 standart düşüş ile testi var.

Buz ağırlıklı tırmanış ve yüksek alpinizm için tavsiye edilir, su çekmeyen bir dağ ipi. 2016 için Turuncu ve yeşil olmak üzere iki farklı renkte ve 60-70-80 metre uzunluklarda bulunabiliyor.

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.