29 Eylül 2007

BEAL ICE LINE çift tırmanış ipi

K aliteli ip ve teknik malzeme üreticisi Beal’den kış, miks ve buz tırmanışı için darbe kuvveti çok düşük,  kaliteli bir çift ip. UİAA ve CE normlarına uygun olan 8.1 mm. çapındaki İce Line, 50, 60, 70 ve 80 m. uzunluklarda satılıyor (tek parça 100 -120 m. olanları da var) ve metresi 42 gram ağırlığında (tek boğumunun 60 metresi 2.5 kg. kadar oluyor – bu da, iki boğum 5 kilo kadar demektir). Normal, dry, double dry (iki kat daha suya dayanıklı) ve iki yarısı farklı renklerde (bicolor) üretilen İce Line ipleri en hafif çift ipler klasmanında yer alıyorlar ve buz tırmanışı, zorlu miks rotalar gibi dağcılık aktiviteleri için tasarlanmışlar. Beal’in daha ince iplerinden olan, 7.7 mm.’lik İce Twin de aynı tarzda kullanılabilir ama bu sadece ikiz ip olarak kullanılabiliyor; tek boğum tek başına çok yararlı değil.
Artıları:
Çift ip veya ikiz ip olarak kullanmak üzere mükemmel bir ip; tek boğumu bile tek başına süper düşüş güçlerine dayanabiliyor (tek boğuma büyük lider düşüşle test edildi!!). Normal koşullarda UİAA’ya göre yarım ipe 9-10 düşüşe dayanabiliyor. İp gerçekten suya çok dayanıklı; özellikle kar buz tırmanışlarında ver ıslak ortamlarda-ki çıkışlarda, Beal’e özgü double dry işlemine tabi tutulan türlerden almak çok önemli- süper dry özelliği nedeniyle ip inatla su geçirmez, ıslanmaz olma özelliğini koruyor. İpin kılıfı güzel ve dayanıklı; inceliğine rağmen elde tutumu ve sürtünmesi gayet hoş. İpin esnemesi çok iyi; aşırı esnediği için miks-drytooling gibi düşüşlerin sert olmaması gereken uygulamalarda ve ara emniyetlerin çok iyi olmadığı yerlerde daha çok enerji sönümleyerek güvenli kullanılabiliyor… İpin güzel renk ve uzunluk seçenekleri var; iki kişilik bir ekip için oldukça hafif bir çift ip bence. Söylemesi gereksiz, en az 60 metre ve daha uzun olan ipleri tercih edin  çünkü uzun etaplar tırmanmak (tırmanılan etap sayısını, istasyon sayısını azaltmak) ve tek celsede uzun ip inişi yapmak  macera  rotalarda çok çok büyük bir avantaj.

Eksileri: Fazla yok. Tabii ki fiyatı ucuz değil (ama çift / ikiz ipler zaten asla ucuz olmadılar!) İnce (çift / ikiz) iplerin genel bir sorunu olarak, bunlarla emniyet aleti kullanmak biraz daha zor çünkü ipler ince olduğu için çok kayganlar ve tutması zor oluyor; ince ipleri daha iyi tutan ve çift oluklu Charlet- Petzl Reversino, Black Diamond ATC-XP / XP- Guide gibi yeni model, artabilen sürtünme opsiyonlu emniyet gereçlerini tercih edin. Aynı şekilde, bu ipten tamamen boşluğa iniş yaparken, ip çok ince olduğu için muazzam dolaşıyor ve düğüm oluyor; ipten ilk inenin çok dikkatli olması, ipi dikkatle açarak inmesi ve her adımda ipi açması  şart. Buna rağmen (ip çok esnediği için de), inişten sonra  ipi çekerken sorun yaşamak ve ipin takılması, kendi kendine düğümler atması çok muhtemeldir; ekstra dikkat ve düşünce sarfetmek gerekiyor!  İpin dış mantosu kullanımla beraber hızla tüylenip kirleniyor, rengi bozuluyor ama yine de süper dry özelliği bozulmuyor. Son olarak, iplerin ortasındaki siyah renk ‘orta belirtici’ boya izi kullanımla beraber kayboluyor; bunu belli aralıklarla yenilemek gerekiyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.