10 Ağustos 2013

BLACK DİAMOND CYBORG dağcılık kramponu

BD_Cyborg

 

Black Diamond’un ürettiği, neredeyse tamamı paslanmaz çelikten teknik dağcılık kramponu. Çok kaliteli işçiliği olan, uzun ömürlü  ve sağlam bir ürün; uzun süreli zor alpin  tırmanışlar, yüksek dağcılık, alpin buz, donmuş şelale tırmanışı  ve miks tırmanış gibi teknik uygulamalar  için çok ideal. Bu krampon ile yeryüzündeki en yüksek ikinci dağ olan ve en zor tırmanışlardan olan  8611 metrelik K2 dağına çıktım, Türkiye’de  buz kulvarları ve teknik miks rotalarda yaz ve kış  tırmandım. Sonuç; çok memnunum.

Çiftinin ağırlığı 1080 gram olan krampon  36-46 numaralar arasındaki botlara uyumlu. Daha büyük botlar için BD’nin özel  metal uzatma barlarını kullanmak gerekiyor.

Ön krampon oluğu olan botlara uygun olan önü metal tokalı  Cyborg Pro modelinden başka, bir de  Cyborg  Clip modeli var;  bu da, plastik burun  kayışı ile ön oluğu olmayan (veya aşınmış) botlara uygundur.

Özellikle teknik zemine, buz tırmanışına, buzlanmış kayalarda tırmanışa özel üretilen Cyborg’un ikili dikey ön dişleri basit bir  konfigürasyon ile mono point’e çevrilebiliyor. Miks çıkışlarda kayada iyi tutunum sağlayan çelik (sikke çeliği!) ön dişler yeterince dayanıklı, körleşince kolay sivriltiliyorlar ve kramponun tek paslanan kısmı da  ön dişler. Tırtıklı ve dikey ön dişlerin buzda tutunumu ve  kayada tutunumu çok iyi. İkincil arka dişlerin uygun konumu ile miks tırmanışta kullanım kolaylaşmış.

Paslanmaz metalden ana gövdesi ile Cyborg oldukça dayanıklı, daha hafif  ve hasar görmeyen bir krampon. Islak, dik kar zeminde hayati önem taşıyan anti kar plakası olarak takılı olan ABS plastik plakalar oldukça işlevli.

Arka tokadaki mikro ayar vidası sayesinde Cyborg hemen her tür bota ayarlanabiliyor. Genel ayar yapmak çok kolay: yaylı ve sıkışmalı toka sistemi ile genel ayarı yapmak kısa sürüyor. Ayrıca ön dişlerin uzunluğunun ayarlanması opsiyonu  (teknik buz için uzun, miks çıkış için kısa) ve  mono point opsiyonu ile her tür tırmanışa kolay ayarlanabiliyor.

Kısacası, kullanışlılığı ve uzun ömürlülüğü ile tavsiye edeceğim bir krampon.

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.