6 Ekim 2017

BLACK DİAMOND FİRST SHOT abalakov buz emniyeti kurma aleti

Garip şekilli  ancak   işlevi açısından faydalı olabilecek   bir ürün, ‘First Shot’ yani ‘ilk atış’. Black Diamond’un  ürettiği  bu alet hızlı ve hatasız  bir şekilde buzda abalakov v-istasyonu kurmak için tasarlanmış; eğer buzda abalakov v-istasyonu kurmanız sorun ise, bu gereç faydalı olabilir. Diğer yandan kesin  kişisel düşüncem, bir tırmanıcının bir buz vidası  ve basit bir tel ile abalakov v-istasyonu kurabilmeye  çok iyi şekilde hükmetmiş olması gerektiğidir. Ancak zamanın  dar olduğu çok ip boylu buz inişlerinde bu gereç faydalı -ve hızlı- olabilir.

Vidaları birbirine kavuşturacak  doğru  açıda ilk seferde (deneyip yanılmadan) yerleştirmek için bir kalıp görevi gören bu plasik gövdeli gereç, 16, 19 ve 22 cm uzunluktaki buz vidalarının kullanımına uygun olarak uzayıp kısalabilecek şekilde üç farklı ayara sahip. Ayrıca sadece Black Diamon’unkiler değil, farklı marka buz vidalarıyla da kullanıma uygun olması bir avantaj.. 82 gram ağırlıktaki aletin gövdesi içine çakı gibi menteşe ile katlanan  ince  bir tel var, bu da ipi buzdaki delikten  geçirmek için elbette. Yani bu alet varsa, bir de abalakov teli taşımak gerekmiyor (abalakov telinin heryere nasıl takıldığını, herşeyi nasıl deldiğini bilen bilir- ayrıca düşüşlerde de tehlikelidir açıkta taşınan  keskin uçlu teller). Sözkonusu katlanan  telin bir tarafı da buz deliğinin içini temizlemek için testereli bir yapıda.  Plastik gövdeye entegre bir metal halka ile, alet karabinaya takılabiliyor..

Aslında çok basit bir iş ve işlev için gereksiz  komplike bir gereç; ayrıca ağır ve hacimli ve çok da ucuz değil. Fikrimce, pratik olarak  abalakov v-emniyeti kurmayı öğrenmek bu alete yeğdir. Yine de ilginç bir fikir olmuş!

Bu yazı yorumlara kapalı.