10 Ağustos 2013

BLACK DİAMOND VECTOR tırmanış kaskı

bd vector

 

 

BD Vector gerçekten uzun süredir taktığım en rahat ve kullanışlı kask oldu. Ve hatta kullandığım ilk seferde kafama yüksekten düşen irice bir taş nedeniyle (görevini yerine getirerek) üzerinde bir delik açılınca, emekli etmem gerekti! Bu kask için alpin tırmanışlar ve dağcılık için ideal, hafiflik, kullanışlılık ve estetik konseptlerini en iyi birleştiren kask diyebilirim. Bu kaskı kafaya takınca, kafanızda kask olduğunu unutacaksınız.

BD’nin  2012 yılında ürettiği bu yeni seri kaskın ağırlığı 240 gram ve iki bedende,  S/M 53-59 cm, M/L 58-63 cm olmak üzere üretilmiş. Bu yıl siyah, açık gri, koyu gri ve turuncu renklerde bulunabilen kaskın üzerinde birçok havalandırma deliği var ve kafayı yeterince serin tutuyor. Arkadaki düğmesine bastırarak kafa bandı sıkıştırılan  kaskın  ayarlanması çok kolay ve uygun bedende alınırsa kafaya çok iyi, hiç rahatsız etmeden (adeta varlığını unutturarak) oturuyor.

Hibrid tür (yani içi  EPS  sünger, dışı sert polistren kabuk) olan kaskın koruması ve yalıtımı çok iyi. Kafa süspansiyonu taşımada kaskın  içine kıvrılıp korunduğu için taşıma hasarı görece az oluyor.  Dört adet kafa lambası klipsi ile  geceden başlayan alpin çıkışlarda lamba kullanmak derdi yok.

Bu yazı yorumlara kapalı.