29 Eylül 2007

BOREAL G 1 dağ ayakkabısı

 

İspanyol Boreal firmasından  bir dağ ayakkabısı:  plastik ayakkabıya iyi  bir alternatif! Adını Karakurum’daki 8000 metrelik bir dağdan alan Gasherbrum 1 botu, uzun kış tırmanışları ve soğuk iklimlerdeki dağcılık aktiviteleri için yapılmış.. Çifti 2580 gram ağırlıktaki deri dışlı botun sentetik ve yalıtımlı, ayrılabilir bir mesi bulunuyor. Görüntü olarak normal bir dağ botu görünümü sergileyen G1, aslında içerik olarak oldukça farklı.

Artıları:
Botun 2.8 mm.’lik yarma deriden yapılmış dışı aşınmaya ve suya son derece dayanıklı; kalın taban ve lastik çarşak bandı da sağlamlığa katkıda bulunuyor. Cırt cırtlı, sympatex soluyabilir / su geçirmez astarlı ve dryline kumaş kaplamalı, thinsulate yalıtımlı mes gayet kaliteli, ayağı sıcak ve kuru tutuyor; ayakkabının dış kılıfında da yalıtım olduğu için , mes ve dış kılıfın toplam yalıtımı bir plastik ayakkabıdan daha fazla.. Mesin tabanı, soğuğa karşı 1.4 mm. kalınlıkta neoprenle yalıtılmış bulunuyor.. Sert zeminde yürüyüşte, engebeli arazide ve karda giyimi çok rahat bir ayakkabı, kayada ise plastik ayakkabı kadar iyi (hatta çok daha iyi çünkü bu botla tırmanış, plastik ayakkabıdansa deri, yazlık bir dağ botuyla tırmanmaya benziyor!). Kalınlık ve büyüklüğü nedeniyle hassas basamaklarda o kadar iyi olmasa da, taban yeterli sertlikte; dolayısıyla küçük kenarlara ve ince köşelere basışta, çatlaklarda tırmanışta pek sorun çıkmıyor. Ön ve arkadaki krampon olukları gayet güzel ve birçok otomatik krampon modeline uygun. Botun bileği biraz bükülüyor; bu da ortalama buz zeminlerde ve normal dağcılıkta krampon kullanımı için son derece güzel bir özellik; harika bir ‘Fransız tekniği- flat footing’ ayakkabısı! Kısaca, kullanışlı ve iyi geliştirilimiş, sağlam bir ürün. 6000-7000 metrelik dağlarda ve Türkiyede kış tırmanışlarında kullanım için ideal. Son olarak bu botu kaliteli bir süpertozluk ile, Nepal- Himalaya dağlarındaki 7244 metrelik Baruntse zirvesinin tırmanışında, -25 derece soğukta kullandım.

Eksileri: Pek de yok; plastik ayakkabı yerine alınıp kışın ve yüksek dağlarda kullanmak için ideal. En başta, bu botun biraz ıslak koşullarda (mesela, baharın ıslak karında) iyi çalışmayacağını düşünmüştüm ama yanılmışım; dış deri ıslanmaya çok dayanıklı ve botun yalıtımı o kadar iyi ki, dışı suya girip sırılsıklam ıslansa bile ayak sıcak ve kuru kalıyor. Ancak yine de, teknik zeminde çok hantal bir ayakkabı ve Boreal’e özgü Mount FDS-3 tabanı hızlı eskiyor; özellikle de büyük numaralarda, taban kısmında(Boreal’in her botundaki gibi) hızlı yumuşama ve bükülme oluyor, yani bot rijitliğini kaybediyor. Daha ağır koşullar ve yüksek irtifalar için bu botun G1 EXPE modelini öneriyorum; bu modelin dışında sabit, özel bir tam tozluk var ve ayağı daha iyi yalıtıp koruduğu açık.. Botun bakımı için Nikwax Nubuk sıvısını veya Boreal’in kendi özel sıvısını kullanın; asla normal deri için önerilen wax veya vazelin türü maddeleri kullanmayın!

Bu yazı yorumlara kapalı.