26 Eylül 2007

CASSIN THUNDER buz vidası

 

Alıştığımız tipik buz vidalarına göre ufak tefek farkları olan ve İtalyan Cassin firmasının ürettiği kaliteli bir buz emniyet gereci.

Artıları:
Thunder, işçiliği çok kaliteli bir buz vidası; sapı aluminyumdan, vida kısmı ise çelikten imal edilmiş. 11.5 santimetrelik kısa (mix koşullar ve sığ buz olan yerlerde kullanım için) ve 17 santimetrelik uzun (normal buz vidası kullanımı) olmak üzere iki farklı boyda üretilen vidanın en güzel yanı, dik bir yerde buza elinizle döndürerek vidalarken sapının eldiveninizi kesmemesi.. Zira normal buz vidalarının keskin sap köşeleri –özellikle de ağır ve ardarda kullanımda- eldivenleri etkin tarzda tahrip eder! Thunder buz vidasının ağzında yeralan dört adet diş jilet kadar keskin; buzullarda kışın bulunan cam buz ve/veya donmuş şelale buzunda iyi çalışıyor.

Eksileri:
Alışık olduğumuz Rus titanyum vidalarının iki tanesi kadar ağır ama bu bence bir eksi değil; zira bu tür ağır çelik vidalar her zaman için titanyum benzerlerinden daha güvenilirdir. Sadece fiyatı biraz ekşi; o da, bahsedilen standart dışı titanyum vidalarla karşılaştırılınca!

Bu yazı yorumlara kapalı.