22 Ekim 2017

DEDEGÖL-ELDERE- YENİ GELENEKSEL ROTA ‘VİRA VİRA’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Dedegöl’deki bu seferin  ilk sabahına serinlikte, önceki günün hafif yorgunluğu ile uyandık; güneşin kamp yerine varması  ve bizi ısıtması  biraz zaman alacaktı. Bol kahve ve kaztüyü ceketler, güneş bize varana dek insanı  canlandırmaya yaradı. Bu tırmanış günü olan 20 ekim 2017 sabahında, Cemal ile  amacımız ana masifin sağında uzanan ve köylülerin ‘yassı’ dediği kayalık bantta tırmanıştı. Buraya ulaşım 30-40 dakika kadar zaman alıyor. Tabii ki bir de rota seçmek meselesi var; ya çok kolay ya çok zor yerler, bazılarının girişi zor, bazılarının ise son kısmı.  Neyse ki bugün  hızlı bir şekilde tırmanacağımız güzergahı seçebildik.  Bu uzun ve geniş, ortalama 200m yüksekliği bulan  yüzde henüz iki rota vardı; daha önceden bu bantın en solunda ‘Ilyushin’ adlı bir rota çıkmıştık Efecan Aytemiz dostumla, en sağda da ‘Kurt Yolu’ adını verdiğimiz bir diğer rotayı da Gökhan Şifan ile temmuz 2008’de açmıştık. Şimdi beğendiğimiz hat aslında ilk mesai gününde girmek isteyeceğimiz şekildeydi;  görece kolay gözüken bir kaya kulvar ve bacası. Tabandan tırmanışın başlangıcına  60m kadar basit tırmanışla ulaştığımız rota derin bir kayalık yarıntıyı izliyordu ve bariz bir doğal hat durumunda idi.

Toplamda 200m ve 4 ip boyu süren,  geneli IV,IV+, kilit etabı V  derece zorluktaki rota muhteşem sağlamlıkta, suyla yıkanmış beyaz-gri kayada tırmanış içeriyor. İlk ip boyu geniş ve su oluklarıyla bezeli, dik bir slab ile başlayan ve ardından bir kaya oluk-kulvarına giren (62m IV)  rotanın ikinci ip boyu dik bir baca-çatlak ile kilit etabı oluşturuyor (60m V). Üçüncü ip boyu, bir dere yatağına dönüşen  oluğu izlemek yerine sol sırtın slab duvarı ile bunun oluşturduğu kulenin zirvesine devam ediliyor ve burada da harika sağlamlıkta dik, nitelikli kayada tırmanış var (60m IV+). Kulenin ucundan son bir kısa travers etabıyla platonun kıyısına varışla rota bitiriliyor (20m III+).  Bu tırmanışta  ara emniyet gayet iyi ve ilk iki ip boyunda istasyon olarak şahane kumsaatlerini kullanabildik. Rotadan iniş ise, platodan sağa aşağıya yürüyerek yapılıyor.

Emekli olduğu mesleği denizcilik olan Cemal’in önerisiyle ‘hazır ol’ manasına gelen ‘Vira Vira’ koyduğumuz rota, kısa bir günde tırmanılabilecek eğlenceli ve zevkli bir alpin kaya tırmanış rotası oldu.. İşte Dedegöl- Eldere; yapacak daha ne çok iş var! Şimdi uzun bir kıştan sonra artık bakalım ne zaman buraya dönebiliriz sorusu hep aklımda olacak.

A new traditional rock climbing route in Isparta’s Dedegol range. Harboring beautiful, amazing rock walls, this alpine area  has been the scene for  the best trad & bolted alpine sports routes in Turkish climbing  for the last 15 years. World famous climbers such as Michel Piola  did and still visit the place, and  we were lucky to meet him  there this time too, as he was working on a new long route. Anyway, this time with my climbing friend Cemal Zerepcan, we climbed a very natural  gully- chimney crack type route, 200m and  4 pitches lonmg with a max difficulty of UIAA grade V. The rock, usual for Dedegöl, was perfect white limestone with water worn grooves and slabs.

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.