3 Kasım 2019

ISPARTA- DEDEGÖL-KUZUKULAĞI YENİ GELENEKSEL ROTA ‘VELİ DEMİRPİTON’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Wojtek Szeliga)

21 ekim günü dostumuz Gilberto Fransız arkadaşlarıyla Sarı Kule’deki alpin spor rota ‘Süleyman Magnific’e giderken, biz de Wojtek ile beraber yeni ve ‘zor olmayan’  bir geleneksel bulmak için gezip dolaşmaya başladık, çünkü dün ve önceki günlerden yorgunluk çökmüş idi.  Bazen istediğiniz zorluk ve uzunlukta rota bulmak zordur- saatlerce gezmek işten bile değildir. Neyse ki bu sefer taa (sol masif olan) Avlak Tepe’nin tabanına gidip sonra ana masifin oralarda bir yeri gözümüze kestirdik. Kısacası, birşeyler bulduk.

Tırmandığımız kolay sayılır (önceki günlere kıyasla elbette) geleneksel rota ana masifin sol altındaki alt masifin en sol kıyısındadır. ‘Veli Demirpiton’ adını verdiğimiz bu hat, 150m ve 3 ip boyu uzunlukta,  IV, V+ derece zorlukta, bir duvarı soldan sağa çapraz bölen  bir rampa-kulvar-çatlak rotasıdır, gerçekten belirgin  bir doğal hattır.

Velhasıl, tırmanış ilginç bir yerden başlıyordu: kızıl kulenin ardındaki setin en solda ulaştığı kaya kulesinin çentiğinden. Birinci ip boyu bu çentikten  önce dik çıkışla, sonra da ulaşılan sığ setten sağlı traversle (IV) başladı. Travers sonunda varılan dik, temiz çatlak hattı (kolay sayılmaz, V+ veya VI- olabilir) ile etap yukarıda  yeniden kulvara dönüyor ve sağ üstteki sırtın kıyısında istasyon kuruluyor (1.ip: IV, V+ 45m). İstasyondan sağlı yükselen rampa-set 20m kadar izleniyor (III+) ve dikleşip bir ağaca dayandığı yerde kısa bir duvar etabı ile (V) ağacın solundan bir açık baca- çatlağa bağlanıyor (dik ve çürük, IV). Çatlak sonunda varılan kızıl negatif duvar bandında kovukta sağlam çatlaklarda istasyon (2.ip: IV, V 45m). Bu noktanın sağ tarafındaki kulvar ağzından sağlı yükselişle (III, III+) kolaylaşan blok kayalı zeminde, ulaşılan  omuzda  tırmanış sona erer (3.ip: III, III+ ve II 70m). Kısa dik etaplar ile, genelde sağlı yükselişle üstteki geniş sete çıkılır. İniş, üst yüz ile bu yüz arasındaki sağa inen rampa-setten yürüyerek yapılıyor.

İki saat süren tırmanışımızı dünyada Etik ve Pratiğin kralı olan, geçen aylarda toprağa verdiğimiz  dağcı abimiz Veli Demirpiton’un anısına isimlendirdik. Toprağı bol olsun..

Böylece Dedegöl seferimiz -şimdilik- sona ermişti ve Antalya’ya dönüş yoluna düşmüştük bile!

Dağlar ve espiri ile kalın…

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.