17 Mayıs 2022

ESKİŞEHİR- KARAKAYA TIRMANIŞ BAHÇESİ YENİ GELENEKSEL KAYA TIRMANIŞ ROTALARI

(Fotoğraflar: İsmail Kılınç, Kenan Temeltaşı, Tunç Fındık)

Bu haftasonu, 14 mayıs 2022 tarihinde sevgili kardeşim İsmail Kılınç ile beraber sevdiğimiz  yer Eskişehir- Karakaya tırmanış bahçesinde yeni geleneksel kaya tırmanış rotaları açtık. Denk geldi ve haftasonu iyi bir hava yakalayabilerek 4 adet farklı geleneksel rotanın ilk çıkışını yaptık. Bunlar şöyledir:

1- ”Siyanürlü Tost” VI 30m  Arka Bahçe sektördeki en  büyük kulenin batıya bakan duvarını dikey bölen çok belirgin offwidth baca/çatlak hattıdır. Biraz yosun-liken sorunu var, bazı yerlerde gevşek tın tın ses veren bloklar var, ara emniyet sınırlı olabiliyor. Gerçekten güzel tırmanış veren hattın inişi, bu kulenin tepesine geçen yıl ekimde yerleştirdiğimiz boltlu  istasyondan, doğu yüzüne 40m kadar inişle yapılıyor.

2- ”Tuzlu” V 18m Okul sektörde kısa bir köşe çatlak rotası, kuzeye bakışlı olduğu için ot-yosun-liken ve çürüklük sıkıntısı var ama göründüğünden biraz daha zor bir rota. Ulaştığı kule ucundan arkaya kısa bir III derece etap geri geri inilince, arka taraftan yürüyerek iniliyor.

3- ”Tatlı” V- 18m Okul sektörde kısa bir  çatlak rotası, ”Tuzlu” rotasının hemen sağındaki sırtla başlıyor. Geneli sağlam bir hat, kuzeye bakışlı olduğundan biraz yosunluluk var. İnişi kulenin ucundaki boynuzdan (perlonbant var)  rota tabanına 20m kadar iple inişle yaptık.

4- ”Calimero’‘ VI- 30m Okul sektörün ana bloğunun güney yüzünde, şahane ve temiz kaya yapısına sahip belirgin bir doğal çatlak hattı. 2008 yılında dostum Nurettin Özcan’ın burada açtığı ”Aptal Büyükelçi” rotasının  solundaki sola yükselen rampa-çatlak hattıdır. Ara emniyet mükemmel, kaya sağlam. En tepedeki ‘kelle’ye sol yüzünden tırmanıyor ve babada istasyon. İnişi babada uzun bir perlonbant ve mağaracı bırakarak, doğu taraftaki yüze 45-50m ip inişi ile yaptık.

İşte bu seferlik  bu kadar.. Altın madeniyle  ölümüne talan edilen, milletin  sürüler halinde kamp yaptığı, akasya ağaçlarının gün geçtikçe  geberdiği zavallı Karakaya adına iyi bir haber, Eskişehir Anadolu Üniversitesi dağcılık kulübünden arkadaşımız Kenan Temeltaşı’nın  yeni bir Karakaya rehberi hazırlıyor olması. Teşekkürü borç biliyoruz..

Karakaya’da daha yapacak çok iş var. Ankara’ya uğradığımda denk geldiğince oraya tekrar gideceğiz, sevgili dost İsmail Kılınç ile! Bozkır’da buluşmak üzere……

This week we climbed new single pitch trad routes on the rock climbing garden of Karakaya, near Eskişehir. This is a beautiful climbing garden of  bolted and trad routes and this time we added 4 new crack-chimney routes…

 

Bu yazı yorumlara kapalı.