8 Ekim 2021

ESKİŞEHİR-KARAKAYA YENİ GELENEKSEL ROTALAR

 

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Ismail Kılınç)

Bu haftaki Ankara ziyaretimde, sevgili kardeşim Ismail Kılınç ile beraber emektar tırmanış bölgemiz Karakaya’yı  4 ve 6 ekim 2021 günlerinde ziyaret ettik ve 6 adet yeni geleneksel tırmanış rotası açtık. Bugünlerde Karakaya’ya herkes boltlu spor rotalar için gidiyor ancak bu bahçenin gerçek değeri  granit kaya yapısında zor ve zevkli, sağlam, negatif çatlaklardadır. Biz de bunun üzerine çalıştık bu seferde. Ve kesinlikle daha da yapacak çok iş var geleneksel için. Bu arada bölgenin kesinlikle yeni ve güncel bir tırmanış rehberine ihtiyacı olduğu da kesin..

Ilk açtığımız rotalar uzaktaki ‘Takılıtaş sektör’de oldu (bu sektörde sağ arkada kalan dar koridorda boltlu kısa spor rotalar var). Biz de burada şu rotaları tırmandık:

1- ‘Def Leppard‘ ilk çıkış, VI 30m 4 ekim 2021 Çok güzel bir çatlak rotası ve en üst kısımdaki ayaksız 6 -7 metrelik negatif köşe-el çatlağı harika bir tad veriyor! Büyük boy takoz ve friend faydalı.. Kulenin en tepesinde inış amaçlı istasyon boltladık, 2 bolt ve mağaracı var, zemine rota boyu  34-35m kadar iple inişle varılıyor.

2- ‘Sphinx‘ VI+ 14m  4 ekim 2021 Dar koridorun giriş sağ tarafindaki iki boltlu spor rota olan ‘Leviye‘ ve ‘Tutan come on!‘ arasındaki zor girişli köşe-çatlak-bacadır, kaya yapısı mükemmel sağlamdır. Belki bu hat daha önce bu sektördeki boltlu  rotalar açılırken tırmanılmış bile olabilir, ancak bu zayıf bir olasılık olsa bile, bu sefer en azından rotayı tanımlamış olduk..  Îniş soldaki spor rotanın solda kalan boltlu  istasyonundan koridora 15m kadar iple iniş şeklinde.

3- ‘Artçı Mühendis’ ilk çıkış, VI+ 20m 4 ekim 2021. Bu hat, dar koridorun doğuya bakan ön sağ duvarındadır ve sağlam çatlaklarla bölük dik bir rotadır. Sağlam kayada iyi ara emniyet veren mükemmel çatlaklar ve slabımsı dik yüzlerde tırmanış içeren teknik bir geleneksel hat! Îniş, sonda varılan setteki babada bıraktığımız uzun mor  perlonbant ve karabinden, zemine 20m kadar iple iniş şeklinde.

4- ‘Majestic‘ ilk çıkış, VII- 32m 4 ekim 2021 Bu harika geleneksel ‘Mezartaş sektör’ adını verdiğimiz, önünde kare mezar deliği olan büyük, güney bakışĺı duvarın ortasının solunda kalmaktadır ve tamamen masif, sağlam granitte güzel ve teknik bir hat olmuştur. Rota bir slab ile başlar, şahane bir köşe çatlak-baca ile slop bir sete çıkıp sollu yan geçer ve kilit olan basamağı çok kıt el çatlağını tırmanarak yukarıya sağlı çatlak-oluk sistemi ile devam eder. Bu benim Karakaya’da bugüne dek tırmandığım en güzel geleneksel rota oldu dersem doğrudur, sağlamlık, emniyet imkanı, kaya rengi- dokusu ve rota tutarlılığı ile beraber, tabii ki bu muhteşem gün sonunda aldığım tad açısından. Îniş, tepede varılan çentikteki babada bıraktığım perlonbanttan, zemine 30m kadar ip inişi seklinde.

İki sonraki gün, 6 ekim tarihinde Karakaya’ya sevgili dost İsmail  ile beraber tekrar döndük, çünkü iki gün önce son çıktığımız rota ardından kayanın dibinde kaya tırmanış ayakkabılarımı unutmuştum ve  aslında biraz da bu vesile oldu! Neyse ki o arada kimse oradan geçmemiş, şans.

Bu sefer taa uzakta, Karakaya’nın en batı ucundaki ‘Arka Bahçe sektör’ adıyla  tanımlı kulede tırmandık. Bu kule Karakaya’daki en iri yekpare kulelerden birisi ve bilinen (rehberdeki)  rotaları  2007 yılında arkadaşımız  Maurits van der Kaag ile benim çıktığımız iki geleneksel hat idi (‘Bahçenin Gülü‘ ve ‘Tarla’). Bugünün ilk tırmanışı bu kulenin güney tarafına, varolan bu  iki hat arasına yeni bir rota eklemekle oldu.

5- ‘Fantom‘ ilk çıkış, VI+ 35m iki ip boyu, 6 ekim 2021, ‘Arka Bahçe‘ kulesinin güney yüzü. Rotanın kısa sayılır ilk ip boyu, kulenin güney yüzü önündeki ayrık kulenin belirgin, dikey çatlağını tırmanıyor ve kulenin tepesinde istasyon (V+ 15m). İkinci ip boyu kulenin tepesinden sağlı traversle derin yarıntı bacayı  geçerek, karşıdaki şahane dik ve sağlam çatlağa karşıya güzel bir  geçişle başlıyor ve en sonda kilit pasaj olan dik, sollu, ayak-eksik bir el çatlağını tırmanarak tepeye devam ediyor, kulenin tepesine yakın dev kumsaati istasyonu var ( VI+ 20m). İpin sürtünmesi nedeniyle bu rotayı iki ip boyunda yapmanızı tavsiye ederim. Rota sağlam kayada ve dik, zevkli çatlak tırmanışı sunuyor ve ara emniyet tutarlı.  İniş, kulenin tepesinde yaptığımız iki boltlu iniş istasyonundan sağ yüzden 35m kadar ip inişi şeklinde (eskiden dev blok  babalara bıraktığımız yaklaşık 10 metre çürümüş perlonbantı aldık!)

6- ‘Vesile‘ ilk çıkış, V 42m 6 ekim 2021. Bu rota, ‘Yaratık Kule’ (esasında acayip, Rıdley Scott filmlerinden çıkma şeklinden dolayı ‘Alien Tower‘ adına layık) olan kulenin güney tarafındadır. Nerede bu kule?  Mezartaş sektörün 70m kadar batısında kalan ve konik şekilli ilk kule budur. Rota, kulenin guneybatı kıyısındaki bir baca- çatlak sistemi ile başlar, bunun güney yüzde  girdiği biraz çürük ses veren bloklu dikey yüz ile devam eder  ve tepede yatan yumurta gibi kızıl granit yüz slablar ile tepeye ulaşır.  Kolay ve enteresan bir rota oldu, yalnız orta kısımdaki gevşek olabilecek kısım biraz sorun yaratabilir, dikkat. İnişi sol aşağıya, kolay bloklar arasında basit tırmanısla (III) iyice sola travers atarak yaptık. 

Bu esnada uzundur yerini unuttuğum 2008 yazında açtığım bazı rotaları da hatırlama imkanım oldu: ‘Yaratık Kule’ önündeki daha ufak bir kulecik olan ‘Kaymaz Kule‘ güneybatısındaki sağ çatlaktaki geleneksel ilk çıkışım olan  ‘Kaymaz Extreme’ (VII, 24m, Alper Kabran ile beraber, temmuz 2008) ve ‘Çatı sektöŕ’de dostum Gökhan Şifan ile beraber açtığımız ‘Kralın Bacası’ (V, 24m, temmuz 2008) ve ‘Kalın Yeşil Hat’ (IV, 22m, temmuz 2008) rotalarını da not ettim!

İşte bir Ankara ziyaretine sıkışan iki nefis Karakaya gününden arta kalan altı yeni rota! Bu sefer Karakaya’nın maalesef batı ve doğusundaki maden tehditi altında nasıl inlediğini iyi gördüm ve üzüldüm. Umarım tahribat daha büyük ölçülere ulaşmaz…

Sevgili kardeşim Îsmail Kılınç’a degerli dostluğu için teşekkür ederim. Eski ve kalpten bir Ankara’lı olarak Anadolu’nun bağrındaki Karakaya- Sivrihisar geleneksel tırmanış seferlerimiz tabii ki devam edecek..

Dağ ve tırmanış ile kalın!

New trad routes on the excellent granite of Karakaya climbing garden near Eskişehir, not far from Ankara! With my friend İsmail Kılınc we put up 6 different new trad routes on this magic place up to grade VII- UIAA and up to 42m long. Karakaya is somewhat like a mini Utah desert granite area, only smaller.. Lots of nice cracks, and I am  looking forward to visit the place again…

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.