29 Eylül 2007

FIVE TEN ANASAZI VELCRO kaya tırmanış ayakkabısı

 

Aslında tanıtmaya gerek yok; genelde Five ten markası ve özelde de Anasazi Velcro modeli herhalde tüm kaya tırmanıcılarının gönlünü çalmıştır ve oldukça popülerdir. Anasazi Velcro modeli  sentetik deriden ve astarlı olmasına karşın kullanımla biraz esniyor; en az bir numara küçük almak gerek. Genel şekli şemali yıllardır çok değişmemiş bir model.

Artıları: İyi tutunuyor, iyi basılıyor! Asimetrik şekli ve ayağı sıkıca sarmasıyla kaya tırmanışında adeta ‘hile yapmak’ sayılan ayakkabının Stealth C4 taban kauçuğu, bazılarına göre dünyadaki en iyi kaya ayakkabısı tabanı ve 4-5 mm. kalınlığıyla ister yapay duvarda, ister gerçek kayada oldukça zor aşınıyor. Sentetik Cowdura deriden, içi esnemez sentetik kumaşla kaplı olan ayakkabı, kullanımla neredeyse bir numaraya kadar genişliyor. Topuktaki iki adet çekme askısı giyip çıkarırken son derece yararlı (ve ayakkabıyı çok dar aldığınız için, gerekli de!). Cırt cırtlar nedeniyle giyip çıkarması daha hızlı ve rahat bir model bu. Dili oluşturan iki parça pedli ve cırtlar ayağı pek rahatsız etmiyor.

Eksileri:
Herhalde Anasazi Velcro ve Lace-up modellerinin ortak olan en kötü yanı, sentetik iç kaplama ve dış deri nedeniyle yaptıkları ağır koku; ayakkabı çıplak ayağa giyildiği için! Bir detay olarak, özellikle uzun tırmanışlarda cırt cırt bağlamalara çok güvenmiyorum çünkü en gerekli bir anda bir yerlere takılıp açılma ihtimalleri var (ve çoklukla açılıyorlar da, özellikle cırtlar eskiyince). Ayakkabı kullanımla biraz genişleyince cırt cırt gerekli sıkılığı vermekte yetersiz kalabiliyor (özellikle büyük numaralar için geçerli) ve basıştaki hassasiyet azalıyor. Cırtcırtlar ayağınıza giyince uzun kalırsa uçlarını kesmek gerekiyor, bu da estetiksiz gözüken ve saçma bir şey…. Neyse, son olarak, bu ayakkabı her ayak şekline uygun değil, sanırım taraklı ve geniş, küt ayaklara daha uygun bir tasarım- mesela bana olmuyor…

Bu yazı yorumlara kapalı.