29 Temmuz 2018

FRANSA-VERDON KANYONU ‘DALLES GRISES’ ROTASI TIRMANIŞI

 

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Gilberto Merlante, Michal Saracen)

Arkadaşlarım Gilberto Merlante ve Michal Saracen ile beraber tırmanış için gittiğimiz İtalya/Fransa Alplerinde ilk haftasonu hava kötü olunca, her Avrupalı dağcının yaptığı gibi biz de havanın iyi olduğu bir yerlere kaçtık; bu durumda orijinal planımızı yaptığımız Ecrins Massif’e en yakın yer olan, Fransa’nın Aix-en- Province bölgesindeki Verdon kanyonu! Verdon dünya çapında ekstrem  sportif tırmanış rotalarıyla ünlü bir kanyon.

Biz de, bu güzel yerde son derece medeni ve zevkli birkaç tırmanış yaptık. Kireçtaşından oluşmuş  bu  büyük bölgede 22 temmuz 2018 günü  çıktığımız ilk rota, çok ip boylu bir alpin-spor tırmanıştı: ‘Dalles Grises’ yani ‘Gri Duvar’ adlı 150m ve 4-5 ip boyu uzunlukta, ortalaması V+, VI- derece zorlukta bir kaya tırmanışı rotası. Adı üzerinde,  bölgeye has kaymak gibi gri kireçtaşında çok  zevkli tırmanış veren  ve çok tekrar gören popüler bir rota.

Elbette bu tırmanışın benim için  en enteresan yanı, rotanın başladığı ağaclık geniş sete iple 4 ip boyu inmek oldu; Verdon’da rotalara tabandan yaklaşma imkanı çoğu yerde yok, sadece iple iniş mümkün. Orijinal ilk çıkışı 1970 yılında B. Boucasse ve M. Coquillat  tarafından geleneksel tarzda yapılmış olan rota, 1990 yılında  popüler olmasından ve çok trafik görmesinden dolayı alpin-spor tarzda boltlanmış.  İp boyları görece kısa ve  istasyonlar tamamen bolt ile donanımlı, kısaca her alpin-spor rotada olduğu gibi  küçük bir set friend tıkacı ve stopper takozu ile 10 kadar ekspresbant bize yeterli oldu. Zor olmayan, ancak dik kayada  zevkli ve atetik tırmanış sağlayan bu rota, daha uzun rotalar için şahane bir ısınma oldu.

‘Dalles Grises’, the grey wall, on of the most populer  routes of Verdon, in Southern France. With my friends Gilberto Merlante and Michal Saracen, we escaped from bad weather in the mountains and travelled to Verdon for a few days of fine climbing in warm weather. Dalles Grises was the first route we climbed,  150m and 4-5 pitches long  with a grade of 6a. The interesting thing is, you must rappel to reach the start of climbing:-). Anyway, a Verdon classic with good rock and bolted belays as well as bolts on the route.. 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.