29 Temmuz 2018

FRANSA- VERDON KANYONU ‘LA VOIE DES DALLES’ ROTASI TIRMANIŞI

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Gilberto Merlante, Michal Saracen)

Verdon’da ikinci ve (son derece sıcak!) tırmanış günümüz olan 22 temmuz 2018 gününde, öğlene dek konumu dolayısı ile  gölgede kalan ‘La Voie Des Dalles’ yani ‘Duvarlar Rotası’ adlı 250 metrelik bir kaya duvarına gittik.

La Palud köyünden 10 dakikadan az araç yolculuğu ile yine muhteşem kanyonun  tepesindeydik- bu sefer ‘Belvedere’ adlı bir bölümde. Ve tabi ki, rotanın başladığı kanyon tabanına dek 250m inmemiz gerekiyordu. Bu sefer,  dikkat gerektiren bir patika ile başladık ve (rehber kitaptaki uyarıya karşın) yolu kaybederek iple 3 ip boyu inmemiz gerekti. Sonunda, serin gölgede rota tabanına vardık ve hazırlık!

Bu rota beyazımsı gri, mükemmel kireçtaşındaydı bir sefer daha ve  setlerle bölük dikey duvarlardan oluşuyordu; 250m ve 8 ip boyu uzunlukta, maksimum VI+ derece zorlluktaki bu rotanın ilk çıkışı 1972 yılında B. Boucasse ve F. Guillot tarafından geleneksel tarzda yapılmış ve popüler bir rota olduğu için  1998 tarihinde alpin spor tarzda boltlanmış. Rota homojen zorluk derecesi ve tırmanışın ambiyansı açısından harika; altta  kanyon içinden akan nehir eşliğinde tırmanılıyor:-) ve çok sevilen, popüler bir kaya tırmanış klasiği olduğu rehber kitapta belirtilmiş.  Bu rotada her tür tırmanış şekli var: temiz dik duvar yüzeyleri, çatlak, baca, ‘Dülfer’ tarzı çatlak,  dihedral, slab, mahmuz, ne ararsanız! Tırmanışı üç kişi  dört saate yakın sürede tamamladık.

Another classical multi pitch rock climbing route of Verdon,  ‘La Voie des Dalles’ , ‘the way of the  walls’! This wall is 250m, 8 pitches long and  max VI+ of grade in UIAA. As usual, one has to rappel and climb down to the bottom of the canyon to start this route. Fine and exposed climbing on varied styles on grey, beautiful limestone characterizes this route. With my friends Gilberto Merlante and Michal saracen we climbed the route 22nd july 2018.

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.