6 Haziran 2019

GASHERBRUM 1 DAĞI (8058m) TIRMANIŞI BAŞLIYOR!

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Azim Gheycisaz)

Gasherbrum 1, 8058 metrelik (Bazı kaynaklarda 8085 veya 8068m olarak da geçer) dünyadaki en yüksek 11. dağdır. Pakistan’ın Karakurum dağlarının kalbindeki bu zirveye, Türkiye Dağcılık Federasyonu takımı olarak tırmanış için 7 haziran 2019 akşamı İstanbul’dan yola çıkacağız. Ekip üyeleri ben Tunç Fındık, Adem Gül ve Güçlü Özen’den oluşuyor. 50 gün sürecek tırmanışımız sonrasında 3 ağustos günü ülkeye dönüşü planladık. Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun planlı faaliyeti olan  Gasherbrum 1 tırmanışı, TDF’nin tarihte   düzenlediği ilk 8000 metrelik tırmanış faaliyeti olmak niteliğini taşıyor. Bu tırmanışın güncel haberlerini TDF web sitesinden izleyebileceksiniz. Link:  https://www.tdf.gov.tr

Gasherbrum 1 dağı tırmanışı için Pakistan’ın başkenti İslamabad’a gidecek ve kuzey Pakistan’a, Baltistan bölgesindeki Skardu kasabasına yolculuk edeceğiz.  Buradan bir gün süren bir off-road jip yolculuğu ile 3000 metredeki Askole köyüne gidecek ve dağın 5000 metredeki ana kampına bir hafta sürecek, çoğu Baltoro ve Gasherbrum buzulu üzerinde geçecek olan 150km uzunluktaki yürüyüşe başlayacağız.

Gasherbrum 1 tırmanışımızda ana kampın ötesinde bir hizmet almadık; üç kişilik kendine yeterli bir ekip olarak (dağdaki diğer ekiplerle işbirliği yaparak), oksijen desteği kullanmadan tırmanacağız. Tırmanış için dağın kuzey yüzündeki ‘Japon 1980 rotası‘nı kullanacağız;  en yükseği 7200 metrede olmak olmak üzere üç yüksek kamp yapmayı planladık. Gasherbrum 1 dağı teknik bir 8000’lik olarak biliniyor; tırmanışı yapacağımız ‘Japon 1980 rotası’ dik buz, kaya miks  ve kar etapları içeriyor.

Bu faaliyetin gerçekleşmesindeki yapıcı yaklaşımlarından ve büyük desteklerinden dolayı Türkiye Dağcılık Federasyonu yönetim kuruluna ve sevgili başkan Ersan Başar’a ekip olarak çok teşekkür ederiz. Ayrıca Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliğinde, başta Sayın Büyükelçi Syrus Sajjad Qazi ve Mr Abdul Akbar olmak üzere, bizlere yardımcı olan  tüm dostlarımıza  sonsuz teşekkürler!

Kişisel olarak, çok iyi bildiğim ve artık toplamda yıllar geçirmiş olduğum  sihirli Karakurum bölgesine tekrar  tırmanış için  gidiyor olmak  büyük bir lütuf. Ayrıca dost ve kardeş ülkemiz, sevdiğim insanların olduğu  Pakistan’a bir sefer daha seyahat ediyor olmaktan dolayı çok bahtiyarım. Bu zorlu tırmanışta zirveye ulaşmayı başardığımız takdirde, bu benim için  14×8000 listesinde 13. ve toplamda 14. 8000 metrelik çıkışım olacak. Bu tırmanışta şahsıma malzeme  ve ürün desteği veren The North Face, Grivel, Solgar, Nunatak Türkiye, Atlas Kamp, Thermos, Teknomobil Thuraya ve Suunto firmalarına yürekten teşekkürler.

Bize şans dileyin, umarım 50 gün sonra görüşmek üzere..

GASHERBRUM 1 (8058m) CLIMB SOON TO TAKE A START!

With the kind support of Turkish Alpine Club TDF, we will be climbing Gasherbrum 1 (8058m) in Karakoram, Pakistan soon.  This climb will take 50 days and our three-member team, comprised of myself, Adem Gul and Guclu Ozen, will be climbing beyond the base camp on our own power, of course cooperating with other teams on the hill, and we will not be using supplementary oxygen.

Gasherbrum 1 is not an easy 8000’er, it is a technical ice, rock and snow mixed  climb. We will be climbing the Japanese 1980 route on the north face of the mountain, and we plan to set three high camps on the route, the highest being at 7200m altitude.

We  are grateful to Turkish Alpine Club TDF  for their kind support and positive approach for realising this  expedition. This is the first 8000m climb that TDF ever  financed, planned and executed in it’s history. 

Also great thanks to our friends at Pakistan Embassy in Ankara, especially Mr. Ambassador Syrus Sajjad Qazi and Mr Abdul Akbar who helped us on every way possible, and who extended their kind gratitude towards us.

Wish us luck, and hopefully  see you after 50 days!

 

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.