5 Kasım 2021

GAZİANTEP-KÖKLÜCE KANYONU TIRMANIŞ ŞENLİĞİ VE YENİ GELENEKSEL ROTALAR

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Burak Gürer, Nurettin Özcan, Murat Özbak)

Geçen hafta  Gaziantep’in güzel tırmanış alanı Köklüce Kanyonunda, Gaziantep Belediyesinin düzenlediği kaya tırmanış şenliğine gittim ve dostlarla güzel zaman geçirdim! 28 -31 ekim 2021 tarihleri arasındaki şenlikte Zorbey Aktuyun,  Nurettin Özcan gibi özel dostlarla da biraraya gelmek imkanı buldum. Zaten Gaziantep ve Maraş’taki sevgili arkadaşlarımız ev sahibi idiler her zamanki üzere. Turkiye’nin her yanından 200 kadar tırmanıcı ve doğasever şenliğe katıldılar, burayı hiç bu kadar kalabalık görmemiştim doğrusu:-)  Köklüce kanyonu belli aralıklarla ziyaret ettiğim ve özellikle de yerel dostlar ile beraber  tırmanmayı sevdiğim, orijinal bir yer;  uzun yıllardır spor olsun, geleneksel olsun 200’den çok rota birikmiş bir tırmanış bahçesi. 50 metreye kadar uzanan harika kireçtaşı duvarlarında daha çok yeni hat var açılacak!   Zamanında baraj çalışması nedeniyle  içinden ne yazık ki bir toprak  yol açılmasıyla yapılan doğa tahribatına karşın, kanyon  hala güzel bir yer bence.. 

Festivalde havanın yağışlı olacağı korkusuna rağmen nihayetinde  kuru geçen iki günde,  değişik arkadaşlarla (amma genelde en çok.Nurettin kardeşimle)  toplamda 10 adet geleneksel rota açtık. Bunların genel künyesi  aşağıdaki gibidir:

1- ‘AYINTAP’  VI- 35m  Tunç Fındık/Nurettin Özcan 29 ekim 2021  Kanyonun sağ duvarında, ‘Katmer sektör’ün sağındaki  mağaralı duvarın sağ tarafında kalan, güzel kayada harika ve belirgin  bir geleneksel hat. Rotada 3 adet kumsaati+ip var. İniş tepede mükemmel kumsaatlerinden.

2- ‘BOOSTER’  VI- 30m Tunç Fındık/Nurettin Özcan 29 ekim 2021 Kanyonun  sol duvarındaki ‘Yanmaz sektör’de, 2018 yılında burada tırmandığımız ilk geleneksel hat olan ‘Çilekeş’in sağında, dik ve zevkli, sağlam duvar. Rota girişinde bir adet kumsaati+ perlonbant var. İniş tepede  kumsaatinden.

3- ‘YİRMİYEDİ’ IV 23m Nurettin Özcan/ Tunç Fındık 29 ekim 2021 Kanyonun  sol duvarındaki ‘Yanmaz sektör’de, ‘Çilekeş’ ve ‘Booster’ rotalarının 50m kadar solunda kalan sollu rampadır. Otlu ve yosunlu, ancak belirgin doğal hattır, istasyon rampanın yattığı yerde  iri ağaçtadır ve iniş ağaçta perlonbant bırakılarak yapılmıştır.

4-TURBO LOVER’ VII/ VII+ Tunç Fındık/Nurettin Özcan 30 ekim 2021 Kanyonun sağ duvarında, ‘Antikçağ sektör’ün sağındaki  belirgin mağaranın (soldan 2. mağara) solundaki şahane baca-çatlak hattıdır ve zor bir gelenekseldir. Rota sıkı bir negatif oluk ve çatlak  ile başlar, dar baca ve rampa  ile devam ederek 2. kiliti olan zor negatifimsi köşe-çatlak ile tepeye ulaşır. Rotada 3 adet kumsaati+ ip vardır. Büyük boy emniyet malzemesi (yaylı tıkaç) getirmeyi unutmayın:-) İniş tepede sol uçta mükemmel kumsaatinden.

5-LEXUS’ V- 18m Nurettin Özcan/Hüseyin Altay  30 ekim 2021 Kanyon girişi sağ duvardaki ”Gökkuşağı sektör’de, solda kalan neşeli çatlaktır. Ağaçta sona erer. 

6- ‘MIZMIZ‘ IV+ 16m Tunç Fındık/Murat Özbak 30 ekim 2021 Kanyon girişi sağ duvardaki ”Gökkuşağı sektör’de  ‘Atomik’ adlı spor rotanın sağındaki yarıntı-oluk içinde kısa bir  baca-çatlak rotasıdır. Rotanın son kısmında kumsaati+ip vardır, iniş bundan veya arkadan yürüyerek olabiliyor.

7- ‘HIGHWAY STAR‘ VI 16m Nurettin Özcan/Hüseyin Altay 30 ekim 2021 Kanyon girişi sağ duvardaki ”Gökkuşağı sektör’de  ‘Atomik’ adlı spor rotanın sağındaki yarıntı-oluğun en sağ tarafındaki  dikey çatlaktır. 

8- ‘EĞİTİM-ÖĞRETİM’ IV 24m Tunç Fındık/Murat Özbak 30 ekim 2021 Kanyon girişi sağ duvardaki ‘Solaryum sektör’ün sağında, ‘Dost Kazığı’ adlı spor rotanın solunda kalan mahmuzdadır ve tepedeki  yüzey ile üste çıkar. Geleneksel tırmanış  öğrenmek veya pratik için ideal bir rotadır, ancak kaya bazı yerlerde çürük ve otludur. İniş tepeden yürüyerek yapılıyor. 

9- BACA‘ III+ 20m Nurettin Özcan/Hüseyin Altay 30 ekim 2021 Kanyon girişi sağ duvardaki ‘Solaryum sektör’ün solunda, ‘Bazuka’ adlı spor rotanın solunda kalan çok belirgin derin bacadır. Geleneksel tırmanış  öğrenmek veya pratik için ideal bir rotadır ve iniş rota sonundaki kumsaatinden yapılabilir..

10– ‘DAGGER’ V 22m Tunç Fındık/Murat Özbak 30 ekim 2021 Kanyon girişi sağ duvardaki ‘Solaryum sektör’ün solunda, ‘Baca’ hattının sağ tarafındaki sırt-duvar-rampa rotasıdır ve güzel, zevkli bir geleneksel hattır. Giriş kısmındaki dikey etapta kumsaati+ip vardır. 

11- KAŞINTI’  VI- 25m Tunç Fındık/ Burak Gürer 1 kasım 2021 Orijinali VI+ derece  boltlu spor rotadır, ancak geleneksel hat olarak da  çok güzel ve zevkli, sağlam bir hattır. Rota sol duvardaki ‘Çekemato sektör’ de ‘S400’ ve ‘Gariban’ spor rotaları arasında bulunmaktadır. 

Köklüce Kanyonunda ilk defa yapılan  tırmanış festivaline destek veren Gaziantep  Büyükşehir Belediyesine tüm dostlarım adına teşekkür ederim. Organizasyonda büyük  emeği geçen tüm dostlarımı da sevgiyle kucaklıyorum. Bir sonraki toplantımız yine Köklüce’de olsun! 

This last week of october,  I have attended a  climbing festival at the unique Kokluce Canyon climbing garden near the metropol of  Gaziantep, South-eastern Turkey, not so far from the Syrian border.  This canyon offers more than 200 trad and sports routes on its two 50m high walls, and the majority of routes are bolted type sport climbing.. The canyon surely  offers various  good routes, new or existing, for the trad-rat climber, most of them in exposed, perfect limestone.  With my friends we climbed 10 new single pitch trad lines on excellent rock.. This was good time and we enjoyed it throughly!  

 

 

 

  

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.