23 Mart 2023

GEYVE İKİ YENİ GELENEKSEL KISA ROTA ‘KAOS’ VE ‘KHUKRİ’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün)

Bu hafta, kışın resmi son günü olan 21 mart 2023 tarihinde, ben tam Nepal’e gitmeden hemen önce Geyve tırmanış bahçesinde şahane bir ‘hesapta kış günü’(!) tırmanışına gittik arkadaşım Arda Türegün ile. Geyve artık bir tür ‘boş durmayalım’ mekanı bizim için, her gidişte eğlenceli kısa hatlar, zor olsun kolay olsun mutlak çıkıyor.. Bu sefer oldukça serin başlayan ama sonunda tişörtün bile fazla geldiği bir günde iki yeni kısa geleneksel hat çıktık. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1-‘KAOS’ En sol masifteki geçen kasım ayında ilk çıkışını ‘güney tarafındaki ‘Kreatör’ rotasından, dost İkra Tülek ile beraber yaptığımız ve adını verdiğimiz kaya kulesi ‘Kartal Kule’de 70m ve 2 ip boyu uzunlukta, V,  V+ derece zorlukta bir hat; rota tabanına yarım yamalak ve dikenli makilerle dolu bir patikamsı yapıyla varılıyor, kamp yerinden neredeyse yarım saat trekle. Uğraştırıcı biraz, ama her sefer patikayı biraz daha açıyoruz sanki.. Neyse. Tırmanış, ‘Kartal Kule’nin sağ taraf sırt ve yüzünü takip ediyor.

1.ip: Sırtın yüzüyle başlanıyor (III) ve dikleşen duvarda sırt hattına boşuklu ve ara emniyeti sınırlı pasajla çıkılır  (V, çürük parçalar var). Sırtta sağ dev çürük bloğa değmeden kulenin ucuna ve çentiğine varılır (IV, IV+) ve çentiğin solunda kalan  yüz ile devam edilir (biraz otlu, bazen çürük, ara emniyet oldukça sınırlı, 15-16m kadar IV+, V-). Varılan sırtın sağ kıyısındaki  düşmüş iri kırık ağacın sol üzerinde kalan ufak, ideal konumlu sette, tepedeki ufak ağaçtan istasyon, V 45m

2.ip: Setin 2m solundaki köşe çatlak ile tırmanılır ve kuleciğin ucuna çıkılır (IV) ve tek hamlesi zor, boşluklu, ayak eksik hamle ile (V+) kulenin tepesine çıkılır, baba istasyonu (mavi perlonbant ve y.ip var) V+ 25m

2 saat süren bu tırmanışın inişi, ‘Kreatör’ ile aynı rotadandır: Kuleden 10-12m inişle (babada mavi perlonbant ve y.ip var) kuleciğin çentiğine varılır; çentikte iri babadan (beyaz ve kırmızı uzun iki  ip bıraktık) 30m inişle doğrudan zemine. Böylece ipin sürtünmesini engellemiş oluyoruz J Yorum olarak; geneli sağlam sayılır, ara emniyet imkanı veren, kulenin zirvesine çıkan  en kolay rota oldu.  Tipik bir Geyve rotası; sırt ve yüzlerde, çatlaklarda tırmanış.

2- ‘KHUKRİ’ Orta masifin güneyinde önünde kalan bücür kulenin (ki tanımlamak için ve soldan bakınca  şeklinden dolayı ‘Kedi Kulesi’ adını verdik) batı tarafında kalan çok net bir büyük çatlaktır. VI derece ve 30m uzunlukta, tek ip boyu bu tırmanış biraz çürüktü, ama artık bayağı temizledik diyebiliriz.. yine de çürüklüğe dikkat. (Not:Kedi Kulesi’ ilk geleneksel hattı olan sağ taraftaki rota ‘Gift’ Murat Kandi ve Ergün Tüfekçi tarafından mayıs 2013 tarihinde çıkılmış, VI- ve 30m)

Velhasıl, gelelim ‘Khukri’ye:  Tırmanış, kulenin batı (sol) tarafındadır ve çok belirgin sarı tavanın tam solundaki çatlağı tepeye dek izler. Zor bir yüzey pasajla girilir (sağ büyük çatlak çok tın tın ses veren bloklar nedeniyle riskli, kullanmayın) ve zor dik duvar ile (VI, ara emniyet çok sınırlı, yok gibi, sağ dev çatlak 5 numara Camalot alıyor ama çürük, güvenilmez!). Kısaca, sağ çatlak hiç kullanılmadan solda kalan duvar ile, çatlağın başladığı çok sığ bir girintiye dek tırmanılır (ara emniyet çok kıt, burada bir mikro sikkeyi yeşil y.ipiyle bıraktık). Varılan köşe-çatlak, güzel ve eğlenceli, dik ve boşluklu pasajla sonuna dek çıkılır (V+, VI- ara emniyet aralıklı ama gayet iyi).Çatlağın çürüdüğü ve bittiği sığ çanakta sol duvar ve sırtı ile devam edilir (V+, VI- ara emniyet sınırlı) ve kulenin zirvesinde baba istasyonu. Toplam 45 dakika kadar süren rota güzel bir hat, dik ve zor pasajlar var, çürüklük, her ne kadar taş düşürdüysek ve temizlediysek de, aralıklarla yine var. Olsun, yine de ‘challenging’ bir rota, gelenekselin zorluğu ile boğuşmak zevki  açısından tavsiye ederim!

Two new trad lines in Geyve climbing garden, Sakarya this week, 21st march 2023, with my bro Arda Turegun, before starting for Nepal:

1-‘Kaos’ 70m, 2 pitches  grades V, V+ in the leftmost rock massif, on the R shoulder of ‘Kartal Kule’.

2- ‘Khukri’ 30m single pitch grade VI, a crack line, somewhat broken rock but a challenging line, on the L hand side of the ‘Kedi Kule’

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.