2 Ekim 2020

GEYVE-YENİ GELENEKSEL KAYA ROTASI ‘HELLFIRE’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, İkra Tülek)

Geyve’de günün ikinci yarısında, tam  cehennem ateşinde tırmanılan bir rota oldu adı üzerinde ‘Hellfire’! ‘Sertçelik’ rotasından inince öğleden sonra günün ısısı biraz azalır dedik ama nafile. Velhasıl, tek bir uzun ip boyunda bitirdiğimiz bir hat oldu, bu sefer göründüğünden kolay çıkan bir rota.. Kamp yeri üzerindeki ‘Halk Ekmek’ olarak tanımlı  boltlu tek ip boylu rotalar olan sektörü barındıran  yüzün en sağ tarafında, bizim eski bir zamanda John Carney ile açtığımız ‘Ucuz ve Neşeli’ geleneksel  rotasının sağında kalan ve İkra Tülek kardeşimle tırmandığım bu yeni hat, geneli oldukça çürük. Doğrusu buraya yazsam mı diye de düşündüm bu hattı, ama rota rotadır, sadece çürük ve biraz da keyifsiz diye yazmaktan kaçınmayayım dedim sonunda. Tabii,  ‘zor olmasa da çürük’ bilindiği üzere tehlikeli bir kombinasyondur ve ayrı bir challenge‘i var… Bu kez tırmandığımız rota 60m ve tek ip boyu uzunlukta, maksimum V- derece zorluktaydı ve kulenin üzerinde iki boltlu iniş istasyonu da koyduk. Tekrar söylemem gerekirse, bu rota temizlenmiş bir hat değildir ve çürüklüğe, gevşek kayalara, çalılara  dikkat etmek gerekmektedir. Ancak yine de zor olsun kolay olsun, geleneksel çıkmak isteyenler için antrenman bağlamında veya  sadece aksiyon açısından kısa ve çıtır bir hat oldu.

Herneyse, bu rota slabımsı, biraz çürük, ara emniyeti oldukça sınırlı (bazen hiç olmayan) yüzeyin en tabanından, yüzün sağ taraf alt ucundan başlıyor (giriş genelde ortalama III)  (sağında belirgin kulvar-yarıntı var zaten) ve giderek dikleşen setli yüzde kısa hamlelerde  dik geçişler ile (IV- gibi) tepedeki zirve duvarının tabanındaki sete kadar aynı karakterde çıkıyor. Bu dar setin en sol tarafındaki belirgin dikey çatlak hattına devam ediliyor (15-16m, alt tarafa göre çok daha sağlam ve zevkli bir tırmanış var, ara emniyet iyi, IV+, V- derece gibi),  son kısımda bir kumsaati ile (bunda ip yok)  sırta çıkılıyor (sırtın üzeri ölümüne çürük ve gevşek bloklarla dolu, dikkat!). Çıkılan sırtta 6-7m kadar sağda, sağlam kayada, uçurumun kıyısında iki boltlu iniş istasyonu yerleştirdik, tabana dek 55m kadar ip inişiyle kolayca zemine ulaşılıyor. Bu kulenin tepesinden yürüyerek iniş elbette  mümkün ama makilikler çok yoğun, hiç tavsiye etmem. Bu tırmanışı iki etapta yapmak mümkün, zirve duvarı tabanında kurulacak  istasyon ile bu tırmanış iki ip boylu olarak yapılabilir..

Malzeme olarak tam set yaylı tıkaç ve telli takoz, birkaç sikke ve bol uzun perlonbant ile, tepeden iniş için 60m çift ip kullanmanızı öneriyorum.

Selam olsun Geyve’ye…! ve teşekkür tırmanış arkadaşlarım.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.