23 Kasım 2022

GEYVE-YENİ GELENEKSEL KAYA ROTASI ‘KREATÖR’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, İkra Tülek)

Bu hafta yine bir Geyve seferi, bu sefer lodoslu gri bir sonbahar günüydü (20 kasım ’22) ve dost İkra Tülek ile beraber yeni bir geleneksel kaya rotası açtık: Geyve’nin en sol (batı) masifinde ‘Kartal Kulesi‘ adını verdiğimiz belirgin bir kulenin  ilk çıkışını güneybatı yüzündeki bir çatlak hattı ile yaptık.    ‘Kreatör’ adını verdiğimiz bu rota ortalama 40 metre, kabaca tek ip boyu  uzunluktadır. Rotanın olduğu kule, lokasyon olarak bu masifte ilk açtığımız rota olan ‘Vegan Aspava‘nın 80-100m kadar sağındadır ve belirgin dev sarı lekenin biraz  (çürük taş düşmüş yer) biraz sağında kalır (bakınız topo). Rota tabanına gidiş biraz sorunlu (idi), elimizdeki çakının  testeresi ile varolan belli belirsiz patikayı, elimizden geldiğince kesip biçerek açtık ve taş babalarla işaretledik. Yine de, aralarda cangılda kaybolan kötü patikadan taşın dibine ulaşım sorunlu denilebilir- aralıklarla  dikenli çalılarla boğuşmak ve rotayı doğru belirlemek için bakınmak gerekiyor..

Neyse, bu ilk çıkışını yaptığımız ‘Kartal Kulesi‘ndeki  rotamız oldukça sorunsuz ve kaya yapısı çoklukla iyi, ara emniyet genelde oldukça imkanlı.  Rota, kulenin sol yüzündedir ve   yüzü dik bölen belirgin offwidth gibi ve tam vertikal çatlak hattıdır. Öncelikle tabanda ki ufak, kırılgan ve yer yer çürük  bir kuleciğin yüzü (sağdaki büyük ağaca bulaşmadan) sol köşesinden  çıkılıyor (IV gibi) ve sonra çatlak hattına boşluklu, zevkli bir sağlı yükselen geçiş (IV+, V). Tabanına varılan offwidthvari/layback tırmanış da veren, müthiş güzel ve sağlam yapıda  çatlak  tırmanılıyor (V+, ara emniyet 3 ve 4 numara Camalot yaylı tıkaç). Bunun devamında kısa, kolaylaşan bir duvar ve çentiğe giden derince  yarıntı-baca-çatlak (IV+) ile, çentikte iki iri babadan  istasyon alınıyor (beyaz statik ip var, 30m V+). Ardından, kulenin zirvesine giden sırta girmek için sırta giden kısa ve dikey bir duvarcık sollu çıkılıyor (sağ çürüktü bu yüzden soldan geçtim, V+ gibi, ara emniyet var, inişte sağı da temizledim, kısa pasaj IV derece bir geçiş alternatifi sunuyor)  ve sırttan (III) kulenin zirvesine ulaşılıyor (babada mavi, düğümlü perlonbant var, V+, III, 12-13m). Bu rotayı tek ip boyunda da çıkabilir veya bizim gibi ikiye bölüp kısa bir son etap yapabilirsiniz, biz ip sürtünmesi olur diye iki ip olarak yaptık..

Bu tırmanışın inişini çift ip kullanırsanız doğrudan tepeden zemine tek seferde yapabilirsiniz. Biz bu sefer 70m tek ip kullandık ve  kulenin ucundan (baba+mavi perlonbant) 10-13m kadar inişle çentiğe ulaştık (bu arada biraz gevşek taş ve çalı  temizliği de yaptık!). Çentikten (baba+beyaz statik ip) 30-32m kadar inişle de zemine vardık. Süre olarak  kabaca 1 saatten biraz çok  tutan bu hat, gayet keyifli bir rota oldu. Tam set yaylı tıkaç (özellikle büyük boylar) önemli.. Dediğim gibi kaya genelde iyi sayılır (giriş kısmı hariç)  ve oldukça temizlik yaptık üst kısımlarda, ama yine de  çürüklük olabilir, dikkatli olmak gerekiyor.. 

Lodoslu ve aşırı rüzgarlı gri günde kısa bir soğuma tırmanışı yapalım dedik ve kamp yerinin üzerindeki ‘Halk Ekmek’ adlı sektörün solunda kalan ve bir isim  ile anmak açısından ‘Kırlangıç Kulesi’ olarak tanımladığımız  kulenin ön yüzündeki -uzundur dikkatimi çeken-  belirgin bacamsı çatlağı tırmandık. Geneli sağlam yapıdaki baca-çatlağı biraz olsun  ot ve çalıdan tırmanış esnasında arındırdım ve sonunda (giderek çürüyen zeminden) vardığım en tepesinde bir adet sıkma bolt buldum (Fixe bolt modelinden bu rotayı ilk çıkanın,  olsa olsa bu bölgeyi hizmete açan Murat Kandi dostumuz olduğunu tahmin ettik ve doğru çıktı). Rotada bulduğumuz paslı bir stopper takozdan kaynaklı olarak rotanın adını da ‘Paslı Takoz’ verdik (Murat’ın bu çıkışına ithafen, sanırım zaten bir ismi yoktu, nacizane!) Bu hat oldukça zevkli, manzaralı,  geneli oldukça sağlam, kısa dik pasajlar veren ama asla devamlı  zor olmayan, ara emniyeti imkanı da sunan  bir geleneksel tırmanış oldu (ortalama IV derece gibi, 30m kadar uzunlukta) ve tepesindeki tek bolttan da kolay iniş var.. Geleneksel tırmanışa alışmak, idman yapmak, ‘çatlakta kilometre yapmak’ isteyenler için ideal bir hat, bilginize sunulur.

İşte böyle, lodoslu günden bazı anılar! Teşekkürler İkra kardeşim….

A new short trad route, and a first ascent on a small rock finger thar we named ‘Eagle Tower’ in Geyve this week, with my bro İkra Tulek. The route that we named ‘Kreatör’ is  40m long and max grade V+ in difficulty, it is a beautiful crack line.

Bu yazı yorumlara kapalı.