11 Ekim 2021

GEYVE- YENİ GELENEKSEL KAYA ROTASI ‘YÜZEY İNSANLARI’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün, İkra Tülek)

Bu haftasonu yine bir kısa Geyve kaya tırmanış aksiyonu yaptık, 10 ekim 2021 gününde arkadaşlarım Arda Türegün ve İkra Tülek ile beraber ve yeni bir çok ip boylu  geleneksel kaya tırmanış rotası açtık: ‘Yüzey İnsanları‘ adını verdiğimiz rota 125m ve 3 ip boyu uzunlukta, maksimum VI- derece tırmanış zorluğundadır.

Rota tam olarak spor tırmanış sektörleri olan ‘Has’ ve ‘İdol’  arasından dik giren derin yarıntı baca-çatlakla başlamaktadır. Gayet doğal iki zayıflık hattını birleştiren dik bir slab duvarı rotanın kilitini oluşturmaktadır.

1.ip: V-şekilli, arasıra ağaçlarla tıkalı olan yarıntı-baca-çatlağı en sonuna dek tırmanınca (III+, IV- ara emniyet aralıklı var, bazen çürük ve son kısmı sarmaşıklı), bacanın yatarak büyük incir ağacı ile tıkandığı yerden sol yüzey ve devamı  sırta geçiliyor (IV, ara emniyet var, bazen çürük parçalar var) ve nihayetinde bir omza çıkılıyor. Bu dar setli omuzda ağacın ardından geçince  solda  7-8 metrelik  dikey köşe-çatlak ile (IV) dar, arkası ağaçlı istasyon setine çıkılıyor (1 bolt ve 1 sikkeden oluşan istasyon bıraktık) IV, 35m

2.ip: Dik yüzeyle doğrudan başlanıyor (ara emniyet sınırlı, IV+) ve sağlı çapraz yükselişle bir  köşeye varılıyor. Bu noktadan başlayan ve kilit pasaj olan  duvarımsı temiz  ve şahane slab ile (sanırım VI- derece gibi, ara emniyet genelde solda ve aralıklı, sınırlı, ufak yaylı tıkaç ve telli takoz gerekli) üstte kolaylaşan bir slaba varılıyor (solda iri kumsaatinde kalın ip bıraktım) ve devamında tabanı dikenli çalı kaplı 7-8 metrelik boğaz ile, derin yarıntı, kızıl-sarı renkli, çürük gözüken  negatifimsi bacanın tabanına varılıyor. Baca göründüğünden çok daha sağlamdır ve zevkli, dikey tırmanış verir (girişinde ilk 4 metredeki  dev kumsaatine 240cm’lik perlon dolayabiliyorsunuz!) devamında aralıklı yaylı tıkaç ara emniyetleri ile bu 14-15 metrelik baca biter ve sağda 7-8m yukarıda sığ ama güzel sette istasyon (1 bolt ve 1 kumsaati birleştirdik) VI- 55m

3.ip: İstasyondan dikey doğrultuda, ilk kısmı dik olan kısa pasajla (III+, ara emniyet aralıklı) sonrasında oldukça  kolaylaşan ama bazen çürük bloklar içeren sırt ile (III) kulenin tepesine varılıyor, iri babadan istasyon, III+ 35m 

İnişi sola doğru yürüyerek, Orta ve Doğu kuleler arasından inen patikayla rota tabanına 10-15 dakikada yapıyorsunuz. Rota bize biraz uzun sürdü, çalı temizliği, taş ve blokları temizlemek, istasyon boltları vb derken, ancak süre olarak ortalama 2 saatte çıkılabilecek bir rota, ve de gayet manzaralı ve zevkli. Tabii ki tamamen temizlenmiş bir rota değil, gevşek taşlar, bloklar ve çalı-ot kirliliği kaçınılmaz olarak devam ediyor ve ne olsa dikkat gerektiriyor. Özellikle ilk ip boyunun bacası sanırım ne kadar temizleseniz de temizlenmeyecek kadar otlu ve çalılı.  Rotayı 60 metrelik iple tırmanmanızı tavsiye ederim, ikinci ip boyu 55m çünkü. Malzeme olarak mikro, küçük, orta ve büyük boylar dahil her tür yaylı tıkaç işinize yarayacaktır. İlk iki istasyonu birer bolt dahil olmak üzere konforlu şekilde emniyet alınabilecek yerlerde  tanzim ettik ancak  iniş amacıyla mağaracı vb karabin bırakmadık, buna rağmen arzu edilirse bu sözkonusu istasyonlardan iple geri inmek de mümkün.

İşte böyle, yakınlarda Geyve’de yeni ve yine bir kaya duvarında buluşmak üzere, tekrardan teşekkürler tırmanış arkadaşlarım Arda ve İkra! 

A new trad multi-pitch route in Geyve, Sakarya, with my friends Arda Turegun and İkra Tulek this weekend. 125m and 3 pitches long, with  max UİAA grade VI- or so, this route follows a  natural weakness line on the face, connected by a nice, exposed slab wall. Way to go, my bros, we will do such again!   

      

 

Bu yazı yorumlara kapalı.