1 Ekim 2023

GEYVE- YENİ GELENEKSEL ROTA ‘HAYVANAT BAHÇESİ’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün)

Bu hafta, 19 eylül 2023 tarihinde  Geyve’de yeni bir geleneksel kaya rotası tırmandık dost Arda Türegün ile. Yeni rotamızın adı ‘Hayvanat Bahçesi’ dir ve 85m, iki ip boyu uzunlukta, max VI derece zorluktadır. Bu rota Geyve’nin en batıdaki uzak kısmındadır ve  oradaki ilk rotamız olan ‘Vegan Aspava‘nın sağında kalan  duvardadır. Rota tabanına yaklaşım biraz sıkıntılı (sık dikenli çalılardan dolayı) ancak yine de  bahçe makası ve testere  ile mümkün olduğunca çalışarak çalılar arasında mümkün olduğunca taş babalarla işaretli bir patika yapmaya çalıştık. Gide gele bu patika (her seferinde yolu kaybediyoruz amma) birazcık belirginleşti sanırım… Neyse gelelim rotaya. 

Geyve’nin kamp yerinden, yolun ikinci kısmı yukarıda yazdığım üzere belli belirsiz ve dikenlerle kapalıca patikada olmak üzere, rota tabanına 25-30 dakikada ulaşılıyor.  Bu rota duvardaki belirgin ‘sarı leke’nin 50m kadar solundadır, ‘Vegan Aspava’ rotası sırtının tabanından da 50m kadar sağda kalan bir köşeden başlar (bakınız topo). Kabaca güney-güneydoğu yöne bakan bu duvar, eylülde öğlen saat 13 itibariyla gölgededir, o yüzden Geyve’nin feci yaz sıcağı  için fena sayılmaz.. Velhasıl, tırmanış  solunda bir kulecik ve kovuk olan  taraçadan başlar.

1.ip: Kolay, setli kayalarda 10m kadar yükseliş  ve sağ ağacın kıyısından geçişle tepede başlayan baca-çatlağın ağzına gelinir (dev kumsaatinde kalın ip halkası var) ve  ayak eksik dik baca çatlak yarıntı sonuna dek çıkılır (VI, ara emniyet iyi, kaya sağlam ve temiz). Bunun bitiminde varılan kovuk ile yolu tıkayan inatçı çalılar sol duvar tarafından geçilir, ardından setli sırt yapısına sağa yükselen traversle  ağacın altına varılır (bu ağaçta iniş için siyah perlonbant ve iri çelik iniş karabinası vardır). Ağaç üzerinde uzanan, girişi kirli, giderek dikleşen baca-çatlak-köşe  sonuna dek çıkılır (VI- gibi, ara emniyet iyi,  kaya sağlam ve temiz) ve bittiği yerde (sola üzeri ağaçlarla kapalı dik köşe ayrılan yerde)  sağ sırta çıkılır, boşluklu sağa ayaksız yan geçişle (ara emniyet 5 numara camalot!)  ufak ağacın hemen üzerinde köşede, çok sığ bir sette istasyon (çatlaktaki takoztaşta kalın ip halkası ve bir adet titanyum bıçak sikke bıraktık, ayrıca harika friend yerleri var) VI 55m

2.ip:  Zorca girişli şahane çatlak tırmanılır (ara emniyet orta boy ve büyük friend’ler, kaya harika sağlam  ve temiz), tepede sağa döndüğü yere izlenir (bitiminde yüzde lost arrow sikke bıraktık) ve sırtın ucunda köşe yaptığı yerden  offwidthvari bir çatlak ile devam edilir (sıkışmış irice takoztaş var). Çatlak- yarıntı ile ağaç ardına girilir ve  derin yarıntıyla varılan garip, dikey köşe ile sollu yükselen tırmanışla devam edilir (bazı bloklar var ama sağlam sayılır) ve dev bloklar üzerinde kolaylaşan tırmanışla solda yukarıda iyi bir sete çıkılır, 4m kadar üstteki irice ağaçtan istasyon (siyah perlonbant var) V+, VI-  25m.

Bu noktada biten tırmanışın inişi, ulaşılan son istasyon olan ağaçtan (siyah perlonbant var)  ilk ip boyu yarısındaki ağaça kadar 50m civarı ip inişiyle başlar, baca-çatlak-köşe altındaki alt ağaçtan ise (siyah perlonbant ve büyük çelik iniş karabini bıraktık) 35m kadar ip inişi ile zemine ulaşılır. Yorum olarak:  bu tırmanış güzel bir hat oldu, bazı yerlerde çalıları ne kadar keserek temizlesek de, az da olsa  çalı sıkıntısı hala var ama geneli fena olmayan, dik, emniyetli bir tırmanış veren kısa bir duvar. Çift iple veya tek iple tırmanmak mümkün, tam set yaylı tıkaç, özellikle büyükler dahil tüm boylar önemli. 

A new trad route in Geyve, 19 september 2023 with my bro Arda Türegün, 85m, 2 pitches, max grade VI in difficulty. 

Bu yazı yorumlara kapalı.