26 Eylül 2007

GRIVEL CAP tırmanış kaskı

 

Her ne kadar bisiklet kaskı ile nazi miğferi arasında bir kask gibi gözükse de, Cap şık bir tırmanış kaskı.. Grivel’in ürettiği bu kask, piyasadaki birçok hafif tırmanış kaskı arasında belki de en rahat model ama koruması biraz şüpheli. Ağırlığı 335 gram olan ve tek, unisize boyutta üretilen kaskın içinde köpük, dışında ise sert ABS plastikten bir kılıf var.. 2005 yılından sonra Grivel bu kaskın üretimini kesmiş bulunuyor; bunun yerine Grivel Salamander modeli var..

Artıları:
Giyimi çok rahat, belki de dünyanın en rahat kaskı ve insan bunu takınca kafadaki varlığını tamamen unutuyor. Özellikle de kaskla tırmanmaktan rahatsız olan kişiler için bunu tavsiye edilir. Ayrıca bu kaskı soğuk koşullarda bereyle takmak da hiç rahatsız etmiyor.. Aleti kafaya takma sistemi çok rahat; bastırıp çevirerek kullanılan kırmızı ayar düğmesi ile kafa bandı arkadan ayarlanıyor ve çene altından geçen kayış da insanı sıkboğaz etmiyor.. Eskiden, bu kaskın ilk modelinde kafa bandını kaskın içine sabitleyen sadece cırtcırtlar vardı; şimdi bunlara kalın lastikler de eklenmiş; dolayısıyla kask güvenlik açısından iyileşmiş. Kaskın havalandırması gayet yeterli.. Aletin rengi çok güzel; normalde karbon grisi olarak satılan bu kaskın mat gümüş rengi ve Tibet bayrağı desenlerinde satılan modelleri de var. Tibet bayraklı olanını alıp Çin’e gideyim demeyin:-)

Eksileri:
Kalitesiz, göstermelik ve kırılgan, kafayı gerçekten korumayacak bir model! Her ne kadar konforlu bir kask da olsa bunu dağa ve tırmanışa çizip ezmeden taşımak zor. Bu tür kaskların en büyük dezavantajı olarak daima çanta içinde ve ezilmeden, berelenmeden taşınması gerekiyor. Bunun haricinde kafaya düşebilecek, yukarıdan hızla gelen bir taşı görünce kafayı refleks olarak öne eğerseniz, taş doğrudan açıkta kalan ensenize patlayabilir; bazı açılardan ense koruması eksik bir kask. Kaska lamba takmak için özel klipslerini edinmek gerek; bunu yapmazsanız benim gibi kaskın altına lamba takıyorsunuz (ve aslında iyi çalışıyor). Bir dezavantaj; aşırı sıcak havada kaskın tüylendirilmiş polyester kumaşla kaplı kafa bandı çok terletiyor ve sırılsıklam olunca da uzun süre kurumuyor.. Kaskın bazı çok gereksiz -ve asla almayacağım- aksesuarları var, mesela kış için Grivel’in ürettiği kulaklı bere, kunduz kuyruğuna benzer ense koruyucusu ve saydam bir vizör- ki buz tırmanışında işe yarayabilir ama bence soğukta nefesle buğulanacağı için para etmez. Kask, yukarıda belirttiğim üzere son derece dayanıksız ve zamanla dış kılıfı çatlıyor.. Son olarak, kaskın kafa bandının plastik arka kısmı çanta içinde ezilince bükülüyor ve şekli bozuluyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.