6 Ekim 2017

GRİVEL STEALTH tırmanış-dağcılık kaskı

Grivel’in son zamanda geliştirdiği  hiper-hafif ve  iyi havalandırma sağlayan, özellikle kaya, buz ve alpin çıkışlara uygun dağcılık ve tırmanış kaskı.  Kaskın enteresan köşeler ve açılardan oluşan şekli daha ince polikarbonattan daha çok dayanıklılık sağlamayı amaçlamış. Hibrid bir kask Stealth; polikarbonat dış kabuk ve polistren köpükten iç  kaplaması var ve köpüğün darbeyi emmesi amaçlanmış. Ağırlığı 198 gram olan kask piyasadaki  en hafif kask sanırım- ve tek boyda üretilmiş, 55 ila 61 cm arası kafalara uygun ve bozulmayan, takılınca kolay ayarlanan, taşınırken de kaskın içine kıvrılan bir  sistemi var.  Kaskın üretiminde hiçbir metal parça  kullanılmamış, bu da  ciddi bir darbede kaskın kırılması  halinde olabilecek  bazı tehlikeleri bertaraf etmeye yarıyor. Dört adet  lamba klibi ile gerekirse kafa lambası kullanmakta mesele yok.. Kask iki renkte üretiliyor; sarı ve  titanyum grisi.

Bu ilginç şekilli kask, hafifliği ve süper havalandırması ile adeta kafada olduğunu unutturuyor ve taşıması kolay,  muadili hafif kasklardan çok daha  sağlam ve gayet konforlu bir malzeme. Benim favori donanımlarımdan birisi. Özellikle zor tırmanışlarda  ve ağırlığın önemli olduğu yerlerde  son derece faydalı bir ürün.

Bu kaskın  hardshell ABS plastikten  -yani hibrid olmayan-  bir modelinin (Stealth HS, 292 gram, beyaz renk) yanısıra, karbon fiberden üretilmiş  bir modeli (Stealth Carbon, 210 gram,  siyah renk) de bulunuyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.