4 Ağustos 2021

GÜRCİSTAN-KAFKASYA DAĞLARI-USHBA DAĞI (4696m) TIRMANIŞI

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Burak Can Öztaş, Zorbey Aktuyun)

20 temmuz 2021 tarihinde ben, Burak Can Öztaş, Zorbey Aktuyun ve Efecan Aytemiz (maalesef Efecan dostum mide sorunu nedeniyle zirveye bizle gelmedi) oluşan ekibimizle, Gürcistan’ın Kafkasya dağlarında, Svanetiya bölgesinin kalbindeki  Ushba Dağı’nın 4696 metrelik kuzey zirvesine tırmandık. Ushba, jilet gibi çift zirveli muazzam görünümü nedeniyle ‘Kafkasya’nın Kraliçesi’  veya keskin şeklinden dolayı ‘Kafkasya’nın Matterhorn’u’ olarak tanınıyor ve tabidir ki bölgedeki en dikkat çekici, dünyaca ünlü ve bilinen bir  doruk.. Havasının kötülüğü, değişkenliği ve uğraştırıcı  tırmanış koşulları nedeniyle çıkması ve inmesi zor ve genel olarak oldukça riskli bir  dağdır Ushba. Bu benim Ushba için ilk denemem olmadı, 1998 yılından beri, sevgili dost Kürşat Avcı ve Efecan ile aklımızdaydı bu dağa çıkmak. Elbette uzun hikayeler.. 2008 yılında Efecan  Aytemiz dostumla beraber  4711 metrelik güney zirvesinin güneydoğu duvarındaki   Rus 5A (TD+) derecesine sahip Khergiani rotasında zirveye oldukça yaklaşmamıza karşın -4400 metrelere varmıştık- o zaman olmamıştı (kayada, rotamızda  akan şelaleler vb) ve 2018 yılında da o rotaya 10 gün ardarda kötü ve yağışlı hava nedeniyle girememiştik bile. Kısmet, Ushba için şimdiyeymiş.  

Bu sefer tırmanışımızı dağın bu zirvesinin kuzeyden ilk çıkış rotası olan ‘1903 İsviçre, Pfann/Distel/Leuchs rotası’ yani ‘kuzey omzu, kuzeybatı buz duvarı ve  kuzey sırtı rotası’ndan gerçekleştirdik. Bu rota Ushba’daki esas olarak (diğerlerine nazaran) en kolay,  en sık tekrarlanan ve en çok zirveye gidilen rotadır. Yine de kolay sayılır bir hat değildir ve hiç kolay lokma da değildir; Rus 4A (D+) derecesindeki tırmanış, son kamptan toplamda 900 metre 45 ila 60 derece  eğimli buz tırmanışı  ve  55 ila 45 derece eğimli kar tırmanışı, bazen de M3+ derecesinde çürük kaya etapları içeriyor, sadece tırmanış günü 20  ip boyu (inişte emniyet alınan ip boylarını da eklerseniz neredeyse 30 ip boyu) kadar ipli  tırmanış var.

Tırmanış için son kampa iki uzun  gün yük taşımak gerekiyor: 1600 metredeki Mazeri köyünden 3850 metredeki Ushbinski geçidine gidiliyor. Yeşil, sıcak, cangılvari karışık ormanlardan Ushba batı buzulunun düzlük  morenine ve dev bir icefall köşesinden ve içinden geçişle Ushba platosundaki 3850 metredeki  son kampa! Tırmanışın yaklaşımı  için öncelikle 4000 metredeki Ushba platosuna çıkılıyor (büyük, gizli veya açık çatlaklar ve bazen de sağ seraklardan buz çığı riski var) ve 40 derece eğimde, 100m  kadar buz sırtı ile varılan  Ushba kuzey omzu (‘Podushka’ yani yastık denen  dev buz tümseği, 4100m) tırmanışın esas olarak başladığı yer. Dağın  kuzeybatı yüzü altına doğru öncelikle kısa bir buz duvarı tırmanılarak geçiliyor (yüzü altta bölen bergschrund ana çatlağı, ortalama 45-50 derece mavi buzda 150m, 3 ip boyu kadar) ve kayalık bir çentik ile ‘Nastenko Kayalıkları’na varılıyor. 3 ip boyu, 150m kadar  kadar orta ve kolay zorlukta kaya-miks  karışık M3+ etaplarla kuzeybatı buz duvarına ulaşılıyor. Buz duvarı 6 ila 8 ip boyu, ortalama 400m kadar 45-60 derece mavıi buzdan oluşuyor. ulaşılan kuzey omzundan (neredeyse 4500 metreler)  yolu kesen üç ardarda kuleye inip çıkarak (400m mesafe, 200m irtifa ile  M3 kaya miks,  45-55 derece buz, 60 derece kar, arasıra devasa ve tehlikeli kornişlerden geçişler) ile ana zirveye  7-8 ip boyunda (bazen lider emniyet, bazen hareketli emniyetle) varılıyor. İniş tabii ki aynı rotadan, kuzey sırtından buz duvarına alçalınan  noktaya dek aynı şekilde 7-8 ip boyu  emniyetle yapılıyor. Buz duvarını  önceki ekiplerden dolayı varolan ve bizim de  eklediğimiz abalakov istasyonları ile  ortalama 10 ip  boyu inişle hızlı ve etkince indik; tırmanışımız  kamptan kampa 16 saat, ip açtığımız bergschrund ana çatlaktan zirveye ise 8 saat sürdü. İniş ortalama 3.5 saat kadar aldı. 

Bu sefer  3-4 gün süren mükemmel hava koşullarına ek olarak  ideal kaya ve buz koşullarının  yanısıra iyi  ve etkin bir ekip olduğumuz için  şans bizimleydi. Bu harika tırmanışı beraberce, birlik içinde yaptığımız ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Efecan dost, güney zirvesi Khergiani  rotası daha sonra bizi bekler.. Ushba’da  ve bu dağlarda bizim için daha yapacak çok şey var!

Bu tırmanışta Efecan ve bana nazik desteklerini veren Zirve Dağcılık Kulübümüze teşekkür ederiz. Alt ekip olarak, Burak’ın babası sevgili Adnan Öztaş liderliğinde gelen, bize moral destek olan ekibe de sevgiler, saygılar, teşekkürler.. Kafkasya Dağları fikrimce, Himalaya ve Alpler ile beraber, dünyadaki en değerli ve güzel dağ silsilelerinden birisi. Kar, kaya ve buzun anavatanına bakalım bir daha ne zaman döneceğiz?

Dağlarda buluşmak üzere!

20th july 2021, we succeeded in summitting Ushba north peak (4696m) in Georgian Svanetia range of Caucasus mountains, with my friends Burak Can Öztaş and Efecan Aytemiz. Ushba is one of the formidable mountains of the ex-Soviet ranges, an elusive and much-attempted summit, rather notorious for her  turbulent bad weather as well as climbing difficulties and objective risks. We climbed the north west face, north ridge 1903 Swiss route (today the most popular route to north summit), predominantly an ice and snow route, with Russian 4A difficulty (D+ grade) with almost 1000m of climbing on ice and snow. We were rather blessed with  continous good weather and stable snow and ice conditions this time, and our team made a rapid, fine, fluid ascent and descent on this outstanding summit of the Caucasus. Hope to be back for some other peaks soon!     

 

Bu yazı yorumlara kapalı.