19 Şubat 2012

İRTİFA 8000- YÜKSEK MACERA

232 sayfa, kuşe kağıt,  A4 yakını boyutta, renkli resimli olan bu  kitabın 14 ayrı  bölümünde 7000 ve 8000 metrelik dağlarda yaptığım tırmanışların hikayesini anlattım. İngilizcesini de ALTİTUDE 8000 adı altında almanız mümkün.

The North Face’in değerli desteği ile basılan kitabın arka kapak sayfasından:

Yüksek irtifa dağcılığı  kesinlikle yeryüzündeki en maceralı spordur.  7000 ve 8000 metrelik dağlara tırmanmak  zordur çünkü bu yükseklikte yapılan dağcılık,  spor olmaktan çıkıp büyük bir mücadeleye, gerçek bir maceraya dönüşür. Macera derken burada kastedilen ‘ucuz maceracılık’ değil, içinde bilinmeyenler olan bir mücadeledir. 1950 yılında ilk çıkılan 8000 metrelik dağ olan Annapurna’da,  Fransız ekibinin lideri olan ve çıkışın nihayetinde tüm el ve ayaklarını donuk nedeniyle yitiren  Maurice Herzog’un tanımlamasıyla:

 ‘Himalaya dağcılığı tehlike olmadan varolamaz; risk olmadan macera da olmaz. İnanıyorum ki, bu da ona gerçek değerini veren şeydir.’

 Denizden  neredeyse  dokuz kilometre yüksekte atmosferin inceldiği,  incelmiş havadaki oksijen ve basıncın yaşama elverecek seviyelerin çok altına düştüğü, korkunç soğuk,  fırtına ve devasa çığların hakim olduğu yüksek dağlarda dağcılar nasıl yaşarlar, nelerle mücadele ederler? ‘Ölüm Bölgesi’  olarak tanımlanan 8000 metre üzerindeki aşırı uç çevre koşullarının yanısıra, insanın kendi azmiyle de savaştığı yüksek dağların acımasız dünyası nasıldır? Dağcı Tunç Fındık’ın 15 yıllık zaman diliminde Asya’nın Himalaya, Karakurum, Pamir ve Tien Shan dağlarındaki 7000 ve 8000 metreyi geçen zirvelerde  yaptığı  tırmanışlara,  onun  zihninden ve objektifinden  şahit  olacaksınız. Hikayesi anlatılan  14 farklı  dağ çıkışı, sadece fiziki değil  zihni bir  yolculuğa da şahitlik ediyor: her türlü imkansızlık ve engele karşın,  yılmadan yaşanan yalın bir dağ aşkıyla! Yazarın tırmanış güncelerindeki orijinal anlatımı ve  kendi çektiği aksiyon fotoğrafları ile destekli olan kitap, Kırgızistan’ın Tien-Shan Dağlarındaki 7010 metrelik Khan Tengri Dağı ile başlayıp, en zorlu  Himalaya zirvelerden 8586 metrelik Kanchenjunga ile sonlanıyor. 

MY NEW BOOK: ALTİTUDE 8000- HİGH ADVENTURE! 

My new book about my own  high altitude climbing adventures on 7000 and 8000 m peaks.  232 pages, in full color photos and almost in A4 size,  the book is partly sponsored by The North Face. This is my 7th book and  you can get the English version, ‘Altitude 8000’ too!

In the 14 seperate chapters are my memoirs of climbing the world’s highest and most impressive summits such as Khan Tengri, Everest, Ama Dablam,  Cho Oyu,  Pumori, Dhaulagiri,  Lhotse, Makalu, Baruntse,  Kanchenjunga, K2 etc.

Bu yazı yorumlara kapalı.