14 Eylül 2017

ISPARTA- KAPIKAYA’da İKİ YENİ GELENEKSEL ROTA

 

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan)

Isparta Kapıkaya, tırmanış sporu ile yeni tanışan bir bölgemiz ve tarihi bir yer. Geçtiğimiz iki sene içinde,  Isparta Valiliği tarafından desteklenen ‘Kayadaki Eller’ projesi kapsamında burada  100 adet boltlu rota açıldı, Ayrıca ‘Isparta Kaya Tırmanış Rehberi’ olarak bir kitap da valilik tarafından yapılmış.

Hal böyle iken, gri ve masif kireçtaşı içeren bu tırmanış alanını ziyaret etmekte geç bile kalmıştık. Pakistan sonrası sağda solda ufak tefek dağ ve tırmanış gezileri ardından, yolum yine ikinci adres Antalya’ya düştü elbette. Rüzgarlı bir Anadolu gününde arkadaşım Cemal Zerepcan ile buradaydık işte. Biraz incelemeden sonra kısıtlı zamanımız olan iki günde burada iki yeni geleneksel çok ip boylu rota açtık. Açtığımız rotalar, Kapıkaya’dan girince (aşağı bakarken) sağdaki masifin uzun yüzündedir.  Genelde sağlam kayada ve zevkli tırmanış içeren, bazen otluluk ve ağaçlar nedeniyle sıkıntılı olabilen rotaların inişleri arka tarafta sağa yürüyerek oldu. Bu rotaların bilgileri şöyle:

1-İsmail’in Üzeri’ 150m  IV, V+ derece, 3 ip boyu uzunlukta geleneksel rota, ilk çıkış: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan, 6 eylül 2017.   Bu rota, Pisidia ve İpek Yolu sektörlerinin tam arasından başlıyor ve sağ masifin kulesinin sağ tarafından devam ediyor. Kayaya kazınmış ‘İsmail Gürün 1988’ yazısı tam rotanın başladığı yer (! ve rotanın adı!) Geneli sağlam kayada iyi bir doğal hat.

2- ‘Gelenek Görenek’ 155m  IV, VI- derece, 4 ip boyu uzunlukta geleneksel rota,   ilk çıkış: Tunç Fındık, Cemal Zerepcan, 7 eylül 2017. Rota, Pisidia sektörde ‘Tityassos‘ adlı boltlu rotanın hattından başlıyor ve boltlu rotanın çatlağı  tırmanılıyor.  Bu rotada  zor ve zevkli çatlak, baca tırmanışı ile boşluklu slab yüzde tırmanış var. Sağlam etaplar ve çürüklük içeren hamleler var.

Buradaki geleneksel  tırmanışlarda tam set yaylı tıkaç ve telli takoz ile bol uzun perlonbant kullanılması tavsiye edilir. Kamp yerinde (tarihi harabelerde) su yok, ama hemen alttaki çeşmelerde su var, dolayısıyla kamp yapacaksanız  yeterli su stoğu ile kayaların tabanına gidin. 1400m irtifada bulunan tırmanış bölgesi eylül ortasından itibaren serin oluyor ve  hem gölge, hem güneşte tırmanış seçenekleri var, bölgenin geneli güneye bakıyor.

İşte Kapıkaya ile tanışmamız böyle oldu. Antalya merkezden 100km ve iki saatte varılan  Kapıkaya’da yapılacak çok iş var!

This week, we made two new multi pitch trad routes on the perfect limestone of Kapıkaya  in Isparta region. This area is 100km from Antalya and there are 100 bolted routes already.

  

 

Bu yazı yorumlara kapalı.