13 Şubat 2019

ITALYA-TORİNO-VARAITA VADİSİNDE DONMUŞ ŞELALE TIRMANIŞI

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Mustafa Kalaycı, Gilberto Merlante, Monica Galicka)

Bir sefer daha, tam geçen sene bıraktığımız yerden Varaita Vadisinde donmuş şelale tırmanışı!

1 ile 8 şubat 2019 tarihlerinde, partnerim Tafa (Mustafa Kalaycı) ile beraber, Polish Alpine Klub PKA’dan dostlarımız Gilberto Merlante ve Boguslaw Magrel’in nazik daveti üzerine, İtalya’nın Torino şehrine yakın olan  Varaita Boğazındaki Pontechianale köyünde donmuş şelale  tırmandık. Zaten Polonyalı arkadaşlarımız burada (her yıl  bu tarihlerde yaptıkları gibi) bir buz eğitim  faaliyeti yapıyorlardı ve biz de bunun altyapısı ile -tabir caizse- cayır cayır tırmandık İtalyan buzunda (gelati!). Bölge çok zengin buz konusunda, geçen yılki ilgili  yazımdan bir alıntı ile: İtalya, Fransa, İsviçre ve Almanya’da neredeyse 5000 kadar donmuş şelale  tırmanış rotası var ve sanırım bir ömür Avrupa’da buz tırmanılsa yetmez bence (tüm Türkiye’de açılan  toplamı 30 bile olmayan donmuş şelale rotası ile karşılaştırmayalım, insan ezilir vallahi:-).

Hal böyle iken, sakin Pontechianale köyüne gelelim;  İtalyanın batısındaki bu sakin vadinin Fransa sınırına yakın köylerinden olan  bu kayak tesisi yerleşiminde, 1800m irtifadaki CAI (İtalyan Alpin Klübü) tarafından işletilen ve gardiyanı İtalya’nın 70’lerde ilk buz rotalarını açan emektar Romeo Isaia  olan dağ refüjünde kaldık. Basit, ucuz ve güzel bir  konaklama, gerçek dağcı usülü, koğuş usulu odalar. Romeo, sınırlı İngilizcesine rağmen bu dağlık araziye ve  görkemli şelalelerine hakim olan olağanüstü bir kişi; bize her konuda yardımcı oldu ve güleryüz gösterdi (müteşekkiriz).  Sadece bu boğazda 180’den çok buz tırmanış rotası var ve yerel rehberlerden,  buranın buz rehber kitabı olan ‘Cristallo del Sud’  kitabını  yazan Alberto Fantone ve arkadaşlarıyla tanışmak fırsatı bulduk. Aslında Alberto’nun önderliğinde Petzl’ın düzenlediği gelecek haftaki ‘buz festivali’nin tam öncesine gelmiştik ve gerek doğal, gerekse  yapay üretilmiş  buz rotalarında bol bol ve etkin tırmanış imkanı bulduk. Şansımıza, geldiğimiz gün yağan  75cm taze kar dağdaki uzak şelalelere gidişi (tabii ki büyük çığ riski ve yaklaşım zorluğu nedeniyle) engelledi ama ne gam, bu yıl koşullar o kadar iyiydi ki, tırmanacak çok şelale vardı ve şansımıza açık, soğuk günler bir hafta boyunca devam etti. Ayrıca taze kar vadiyi kalabalıktan uzak tutarak, sakin şekilde ve kendi başımıza  tırmanmamıza yardım etti (bu da Avrupa için bir mucizedir, o kadar çok tırmanıcı var ki, her yer genelde çok kalabalık!)

Biz de  mükerrer olarak, Pontechianale köyü yakınındaki ‘Castello Amfitiyatrosu’nda çeşitli zorluk ve uzunluklardaki şelalelerde ve ‘Pineta Nord’ adı verilen mevkideki farklı uzunluk ve zorluktaki rotalarda tırmandık. Özellikle Castello amfitiyarosu  olarak tanımlı, baraja yakın bölge özenle üretilmiş bir yapay rota cenneti (çalışılmış, şekilli kayalık yüzeye su yönlendirilmiş ve donmuş), bunu da efanevi Romeo’dan başkası yapmamış! Bu sağ ve sol olarak iki ayrı parçadan oluşan bölgede bile farklı 12  buz parkuru vardı ve ulaşımın kolaylığı, çığ riski olmaması burayı popüler kılan unsurlardandı.  Çıktığımız rotalar arasında şunları sayabiliriz:

Castello Amfitiyatrosu, sol taraf ‘Escoppier’ WI3+ 25m

Castello Amfitiyatrosu, sol taraf, ‘Profiterro‘ WI4 30m

Pineta Nord ‘Gola Accesso’ WI2 50m (aslında bu kolay buz kulvarı üstteki çanağa ulaşım için en iyi yoldu!)

Pineta Nord ‘Pineta Nord’ WI3/WI4 60m

Pineta Nord- ‘Cespuglio‘ WI5 60m

Castello Amfitiyatrosu  sol taraf, ‘Şandel‘ WI4+/5- 30m

Castello Amfitiyatrosu sağ taraf ‘ Sol Şelale’ WI3 25m

Pineta Nord ‘Bella D’estate Stupendo Inverno’ WI3+ 60m

İşte böylece  bir haftalık rüyamız sona erdi.. Darısı bir dahaki seneye! Ciao!

Village of Chianale at Val Varaita is only one of the 50 different  valleys near Torino, East Italy, that offers finest ice climbing. Travelling with my friends  Gilberto Merlante and Boguslaw Magrel from PKA, the Polski Klub Alpin, who were upon an ice climbing coursewith their members, I was there this time to climb some icefalls with my partner Tafa and  unlike  last year, we were lucky with good weather and fine ice conditions. Upon our arrival, nearly a metre of fresh snow dumped and this sure kept the place to ourselves, though it also barred our way to the longer mountain ice routes (due  to acute avalanche danger). Anyway  all was ok, there was a lot for us to climb, beyond our choice in two main locations of Pineta Nord and Castello Amphitheatre. So this week 2st thru 7th february 2019 we climbed  many routes from 25 to 60m length. This area has many artificially created ice routes (mainly by our friend, the veteran  ice climber Romeo İsaia, the  admin for the CAI Savigliano refuge that we stayed) as well as natural ones. Also we had the great luck of meeting the nice guy who wrote the ice guidebook to the area, called ‘Cristallo Del Sud’ , Alberto Fantone. And next week there was to be a Petzl-backed ice festival so climbing was really hot and nice there.. Well!

Sure we will be back the next season! 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.