26 Eylül 2023

KASTAMONU-KÜRE-ERSİZLER KAYALIKLARI YENİ GELENEKSEL ROTALAR

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün, İkra Tülek, drone görüntüleri Adem Salcıoğlu)

Ersizlerdere kayalıkları, çok eskiden buradan geçerken gördüğümden beri gelip tırmanmayı denemek  aklımda olan bir yerdi. Kastamonu’nun Küre ilçesi yakınındaki bu kayalık duvarlarla dolu yerde tırmanmak meğerse  bu ağustos ayına kısmetmiş. Tırmanış arkadaşlarım Arda Türegün ve İkra Tülek ile, başka yerlerde tırmanışa izin vermeyen  aşırı sıcak ağustos ayından kaçış amaçlı olarak  18-20 ağustos 2023 tarihlerinde bölgeye gittik ve oradaki sevgili dostlarımız Alp Arslan, Yusuf Yılmaz ve Ersizler köyü  muhtarı  Nihat Kaya dostumuzun yardımıyla, yüksekliği yer yer 300 metreye varan  bu güzel duvar bandında yeni geleneksel rotalar çıkmayı başardık. Tabii ki, bu binlerce kaya rotası sığacak devasa bölgede sadece iki rota çıktık ve bu da hiçbirşeye eşdeğer sayılır.. Bölgedeki ilk geleneksel rota, yerel dağcı dostlarımız Yusuf Yılmaz ve Murat Yiğit tarafından 2021 yılı ekiminde açılmış (rota adı: ‘İki Göbek‘ 3 ip boyu ve 130m uzunlukta, V+ derece geleneksel rota). Velhasıl Bu dev bandın sol tarafında kalan bizim rotaların tabanına, Küre-İnebolu karayolundan 5 dakikada araçla varılan  Ersizler köyünden, orman içinden rota bulma sorunu olan 40 dakikada, 100m kadar irtifa alımı ile varılıyor. Bizim rotalar dev, sağ tarafı ayrık bir kule olan (ki buna ‘Bal Kule’ adını verdik) bir kaya üçgeninin batı yüzünde. Bu rotaların bilgisi  aşağıdaki gibidir: 

1- ‘ALTIN KÜRE‘ VI+ 55m ilk çıkış, 19 ağustos 2023  Tunç Fındık/Arda Türegün. Bu tırmanış sağlam bir kireçtaşı yüzde belirgin, sollu yükselen  bir çatlağı izliyor ve  sonunda dev bir ardıç ağacında istasyon (iniş ağaçtan 50m kadar, çift iple, kalın perlonbant ve ip var). Göründüğünden daha zor olan rota bazen çürük pasajlar verse de geneli sağlam, ot-çalı kirliliği sıkıntısı yok, oldukça iyi ve boşluklu bir çatlak-baca  tırmanışı içeriyor, ara emniyet durumu iyi sayılır, en büyük boydan mikroya tüm yaylı tıkaçlar gerekiyor.

2-‘DİHEDRAL’ (‘BAL KULE’ adını verdiğimiz kaya kulesinin sol köşesi) VI+ 80m iki ip boyu ilk çıkış,  20 ağustos 2023, Tunç Fındık/Arda Türegün.  ‘Altın Küre‘ rotasının 50m kadar sağındaki bu hat, dev ‘Bal Kule’nin  sol baca-köşe-çatlağını izliyor ve ulaşılan belden kulenin sırtı boyunca zirvesine varıyor. Bu tırmanış bazen oldukça kirli, otlu-yosunlu pasajlar verdi, ara emniyet durumu iyiydi ve yine  en büyük boydan mikroya tüm yaylı tıkaçlar gerekiyor. İlk ip boyu 55m, VI+ derece tırmanışla (köşeler, çatlaklar, dihedral ve bacalar) kulenin sol çentiğine ulaşıyor (ağaçta istasyon) ve son kısa 25 metrelik  ip boyu, III+, IV- derece, kulenin jilet gibi küçük ve dar  zirvesine çürükleşen  sırt ve yüzlerden ulaşıyor. İniş; çentiğe serbest geri iniş (III+, IV- derece) ve arka (sağ) çarşaklı kulvara 30m kadar serbest alçalış  ardından, dik duvardan boğazın alt çarşağına  40m kadar iple inişle (ağaçta perlonbant var).

Genel olarak  iyi yapıda, son derece masif yerleri de olan,  ancak bazen çürük, bazen de çok sağlam pasajlar veren bir kireçtaşı yapısı var, tabii ki uzun rotalar çıkmak  gayet mümkün, bazı rotalarda -sık orman ve çalı örtüsü nedeniyle- yaklaşım sorunları ve de rota en tepedeki dev orman platosunda biterse  iniş sorunları olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca ormanda bolca ayı olduğu da rivayet ediliyor (!) Her neyse, burada tırmanış için mutlak size 60m iniş imkanı verecek çift ip kullanın ve iniş için bolca bırakma malzemeleri bulundurun  derim..  

İşte durum bu, kısa bir keşif haftasonunda Ersizler’in kayasıyla tanıştık. Bize yardım eden, misafirperverliklerini esirgemeyen  ve  kayalarda  hepberaber hoş zaman geçirdiğimiz arkadaşlarımız Alp Arslan, Yusuf Yılmaz, Murat Yiğit ve tüm ekibe ve tabii ki tırmanış yoldaşlarım Arda ve İkra’ya  sevgiler, saygılar!

Kayalarda tekrar bulışmak üzere!

New trad routes on Küre, Ersizler cliffs, not so far from Kastamonu in Northern Turkey. With my bros Arda Türegün & İkra Tülek, 19th and 20th august 2023  we established  two   new trad routes on this west facing limestone crag, around 6a grade and 55 to 80m long.   

  

Bu yazı yorumlara kapalı.