3 Ağustos 2021

KEMALİYE-KARANLIK KANYON YENİ ALPİN SPOR ROTA ‘HARCIALEM’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Zorbey Aktuyun)

Kemaliye’de bu sıcak yaz  gününde, insaflı şekilde gölgede bir rota çıktık sevgili Zorbey Aktuyun ile beraber: alpin spor tarzda (Zorbey’in açmakta usta olduğu stil!) istasyonları boltlu, ara emniyet atmak olası olmayan bazı pasajları boltlu, diğer kısımları geleneksel tırmanış içeren bir rota oldu ‘Harcıalem‘.

2 temmuz 2021 günü Kemaliye ‘Taş Yol’ üzerinde, demir köprü ve ‘Teras Çayevi’ arasındaki tünel havalandırma deliği kıyısında (ki aynı yerde mağarada spor rotalar var) açtığımız  bu yeni ve güzel rota, 80m ve 3 ip boyu uzunlukta,  max VII- derece zorluktadır. Geneli sağlam kayada olan rota oldukça güzel Fırat nehri manzaralıdır! Kemaliye’nin bu tür rotaları arasında bir klasik olacağını düşündüğümüz bir  hat olduğunu söylemeliyim..

A brand new, very nice trad/bolted mixed (alpine sport) route on the Euphrates River of Kemaliye, with my bro Zorbey Aktuyun, 2nd july, 2021, that we named ‘Harcıalem’. 80m and 3 pitches long, max 6a+ difficulty, with bolted belays and bolts on places  impossible to protect, this route sure is to become a loved classic! The route is between the Teras teahouse and the Iron Bridge, on the  excavation hole for the highway tunnel.  

 

Bu yazı yorumlara kapalı.