10 Ağustos 2013

LA SPORTİVA BATURA EVO 2.0 teknik dağcılık ayakkabısı

la-sportiva-batura-2_0-gtx-

Adını Pakistan, Hunza bölgesindeki 7000 metrelik bir zirveden alan Batura, La Sportiva’nın önde gelen alpinizm  ve kış  teknik tırmanış botudur. Zor miks rota, donmuş şelale tırmanışı,  6000-6500 metrelik dağlara tırmanış için  yapılmış bu ayakkabının iç mesi yoktur ve termal olarak son derece yalıtımlı,  dış yapı olarak da sağlam bir modeldir. 38-48 numaralar arasında üretilen botun ağırlığı  çifti için  1966 gramdır. En önemli özelliklerinden birisi, hem dış integral tozluğu, hem de içindeki ayakkabının Gore-tex astarlı olmasıdır. Kısacası  ilk çift kat Gore-tex korumalı ayakkabı bu olmuştur.

İlk çıkan modellerinden beri iki sefer geliştirilen Batura’nın 2012-2013 modeli  EVO 2.0 olarak tanımlanmıştır ve Batura 2.0 için üretilmiş en iyi alpinizm botu denilse doğru olur. Batura 2.0, 2017 yılı itibarı ile yerini yeni  G5 modeline bırakmıştır. Batura’nın  çıkartılabilir iç mesli, 7000 metrelik dağlarda teknik çıkışlar için üretilmiş bir  versiyonu da G2 modeli olarak bulunabilmektedir.

Batura EVO 2.0, kış ve yüksek dağ  ortamında her tür  teknik tırmanış uygulamalarına ve krampon takılmasına öncelikli olarak tasarlanmıştır. Soğuk havada tırmanış, kış çıkışları ve donmuş şelale çıkışları tam bu botun kalemidir. Türkiye ve Alpler’de  her kış çıkışına uygundur,  Himalaya’da 6500-7000 metrelik dağlarda kullanılabilir. Dar kesimi ve profili, sertliği ile kayada tırmanış için de muhteşem bir bot, ancak esas kullanımı miks çıkışlarda.. Batura, sugeçirmez / soluyabilir tozluğu içinde buz tırmanışı için yapılmış bağcıklı,  Gore- tex  astarlı  Trango bot içermektedir. Batura, derin tırtıllı agresif Vibram tabanı ve dar hacimli üst kısmıyla, sarp teknik yüzeylerde, küçük basamaklarda  hassas kullanım sağlıyor.  Bunun nedeni de, ayağı  klasik dağ botlarına nazaran  biraz daha sıkıştıran, dar profilli  bir kesimi olması. Batura’nın otomatik kramponlarla, özellikle de Black Diamond, Petzl ve Grivel’in önü ve arkası metal tokalı krampon modelleriyle uyumu çok iyi; ve söylemesi gereksiz, botun krampon performansı mükemmel. Donmuş şelalede ön dişlerle tırmanış için yeterince sert ve bileği destekleyen bir yapıda.

Dış tozluğu darbe ve aşınmaya, krampon hasarına çok dayanıklı, su geçirmez/ soluyabilir Gore-tex astarlı  Schoeller Dynamic ile  Elastic Cordura kombinasyonundan yapılmış ve ayağın bileğine, dış kısma doğru kavislenen sugeçirmez, sağlam bir cırtlı  flap korumalı (ve geçen modellere göre geliştirilmiş) olan  fermuar gayet ergonomik,  kolay  kullanımlı. Önceki modellerdeki iri dişli plastik fermuar tasarımı çok sorun çıkarmıştı ve dışarıda korumasız  olduğu için  ağır kullanımla hasar görüyordu, şimdi  botun bu kısmı mükemmelen yeniden tasarlanmış; üzeri cırtlı flapla kapanan daha iyi ve daha rahat açılıp kapanan bir fermuar kullanılmış.

Botun  ayağa giyilmesi ise, içteki botun   normal bağcık sistemiyle rahatça  oluyor.  Batura, çok sert, bükülmez tabanlı olmasına karşın, dağa yaklaşımdaki yürüyüşte kullanılınca  görece konforlu bir ayakkabı ve  yalıtımı çok ideal: polyamid yalıtımı sayesinde ayağı zor  kış koşullarında sıcak tutuyor.

Sağlam, kullanışlı, işçiliği yüksek derece olan  bir teknik dağcılık botu.. Tavsiye edilir!

Bu yazı yorumlara kapalı.