29 Eylül 2007

LEKI MAKALU ULTRALITE TITANIUM yürüyüş sopası

 

 

 Belki de dünyanın en iyi yürüyüş sopası üreten firması olan Leki’den, 5 yıl garantili süper bir model. 60- 130 cm. arası uzunlukta olan 3 parçalı Makalu Ultralite Titanium sopaların çiftinin ağırlığı 350 gram kadar.

Artıları: En önemli özelliği süper hafiflik; titanyum metalinden yapılmış olan sopalar hem çok hafif, hem aşırı dayanıklı, hem de normalden inceler ve az yer tutuyorlar. Kapalı boyutları da sırt çantasında taşırken fazlalık yapmayacak kadar küçük. Sopanın ergonomik sap kısmı Cortec denen mantar ile karışık plastikten yapılmış ve sıcakta elleri terletmemeye, soğukta da üşütmemeye yönelik tasarlanmış. Leki, özellikle uçlar konusunda diğer firmalara göre çok daha başarılı: sıkışınca 30 dereceye kadar eğilse bile kırılmayan esnek plastik uç kısımların ucunda carbide/ tungsten/ çelikten erimeye, eskimeye dayanıklı sivri parçalar var. Geniş kar paleti veya yürüyüş türünde küçük palet seçeneklerini de plastik uca basit şekilde takıp çıkarabiliyorsunuz. Yine önemli bir özellik olarak, sopaları sıkıştırmaya yarayan içteki plastik parçalar ve metal yivler son derece kaliteli, uzun ömürlü ve içerdikleri özel ELS sistemi ile kazara açılmaya karşı garantililer. Sopaların metal dış yüzeyleri tamamen anodize edilmiş ve korozyona dayanıklı. İsteyenler için bu modelin antişok yaylı modelleri de var ama onlar görece daha ağır. Malzeme titanyum olduğu için, dağda yanlışlıkla bükseniz bile bir şekilde düzeltip kullanmaya devam edebiliyorsunuz, aluminyum modellerde böyle bir seçenek yok, bükülünce kırılır çünkü.

Eksileri: Oldukça pahalı bir sopa ama bence verilen paraya gerçekten değer. Kalite ve işçilik olarak mükemmel. Tabii, titanyumdan hafif olan karbon modeller de var, denemek gerek!

Bu yazı yorumlara kapalı.