29 Eylül 2007

MOUNTAIN HARDWEAR SPACE STATION ana kamp çadırı

Dünyanın her yanındaki ana kamplarda sık rastlanan bir görüntü: Space Station ana kamp çadırı! 15 kişinin yatabileceği 28 metrekare iç taban hacmi, 3 metrelik yüksekliği ve 6 metrelik çapı ile bu tek katlı çadır, Himalaya tırmanışlarında ana kamplarda yemek ve toplantı çadırı olarak görev almaktadır. Easton T7075 türünden 15 uzun çubukla dikilen çadırın toplam ağırlığı 23 kilo.

Artıları: Çok sağlam, rüzgar ve kar yüküne çok iyi dayanan bir tasarım; 15 çubuk ile gerçekten çok dayanıklı bir yarım kubbe yapısı oluşuyor. İçinde uzun süreli yaşamaya çok uygun; saydam pencereleri ve 3 adet geniş fermuarlı kapısı ile içerisi çok aydınlık ve ferah. Çadırın opsiyonel bir zemin kumaşı parçası var, klipslerle yanlara tutturulan bu parça olmadan, çadır çıplak zemin ile de kullanılabiliyor. Dış tarafta, kenarlar boyunca konmuş geniş kar flapları ile çadır yere taşlar, kar vb. ile de iyice sabitlenebiliyor. Çadırın içinde malzeme depolamak için duvarlara asılabilecek büyük tül cepler var. Çadırın tüm kumaşı polyester ve tüm dikişler bantlanarak yalıtılmış. Tepe kısmındaki havalandırma ile etkin havalandırma sağlanıyor. Renkleri içeriyi çok aydınlık gösteriyor, hava kötüyken bile içerisi aydınlık oluyor!

Eksileri:
Bu çadır, neredeyse 5000 dolara uzanan fiyatıyla son derece pahalı. Toplam ağırlığı 23 kilo ve taşıması çok dertli, kurması da dertli ve çok uzun zaman alıyor, tecrübe gerektiriyor. Kısacası, sadece bir kez kurulup, aylar sonra sökülmek için ideal bir çadır. Son olarak, çıplak zeminde kullanıldığında aşırı terleme yapabiliyor ve devamlı ıslak kalıyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.