7 Mart 2015

MSR WHİSPERLİTE UNİVERSAL dağ ocağı

WhisperLite_Universal

MSR’ın yakın zamanda denediğim mükemmel bir  çok-yakıtlı dağ ocağı, Whisperlite Universal. Whisperlite modelini, elbette ünlü XGK modeli  ile beraber, sanırım 1990 yılından beri  kullanıyorum;  tabii o zamanki model olan Whisperlite International sadece  benzin ve white gas ile çalışan  bir ocaktı. Universal modeli  ise hem propan gaz kartuşu hem de benin türleriyle çalışan modern bir ocak. Yani, zaten dayanıklı ve kaliteli bir ürün daha da kullanışlı hale gelmiş. Kış dağcılığı, soğuk iklimlerde kullanım, uzun geziler ve yurtdışında  her tür yakıtın bulunamadığı ülkelerde seyahat için  son derece ideal, hafif, güçlü ve  sağlam bir model..

Universal,  vidalı propan gaz kartuşu kullanmaya elveren uygun ağız ve jetin yanısıra, tıpkı mSR’ın klasik  benzin ocakları gibi pompa kullanılacak şekilde benzin kullanımına uygun  seçenekle veriliyor ve  tek yapmak gereken, uygun  jeti (memeyi)  basit bir operasyon ile ocağa takmak.. Toplam ağırlığı, gaz kartuşu ile kullanılacaksa 268 gram, benzin türevleri olan  kerosen (gazyağı- uçak yakıtı- araba yakıtı) ve white gas ile kullanılacaksa  maksimum 388 gram. Paket boyutu küçük bir ocak,  bacaklarını kollabe edince oldukça minik oluyor.

Universal, bugüne dek  gördüğüm yakıtı en verimli ve iyi yakan ocaklardan. Kış dağcılığında yakıt ekonomisi çok iyi; yanarken  akkor haline gelen  geniş alev  yüzeyi kaynatma işinde güçlü. Ayrıca gerekirse alevi kısmak seçeneği de var. Ocak  sıradışı dengeli; yere yakın ve açık ayaklarla hiç sallanmıyor ve geniş ayaklarıyla tencereleri dengeli tutuyor. Ayrıca ocaktan (alevden) uzakta kalan  ve uzun bir boruyla ocağa  bağlanan  yakıt kartuşu, bu ocağı  ekstra  güvenli hale getiriyor. Bu arada, ocakla verilen plastik ayakla ters çevrilerek kullanılan  gaz kartuşu sayesinde yakıtın çok daha iyi yanması sağlanırken, yakıtın yere olan temasını  azaltarak (soğukta ve karda) yanma performansı çok yükseliyor.

Ocağın kullanımı çok  kolay,  gaz kartuşu kullanımında  ‘kartuşu vidala ve ateşle’ kadar basit. Benzin için ise, tabii ki biraz daha karmaşık ama hiç zor değil. Ocağın bakımı kolay; zaten gaz ile kullanımda  bakıma gerek bile yok ama benzin kullanırken arasıra temizlemek gerekir ve unutmayın ki, MSR’ın özel benzin şişesi pakete dahil değil. Paketle beraber rüzgar  koruması, taban  aluminyum  plakası, pompa ve küçük parça-bakım seti geliyor. Tabii ki, ocağı uygun şekilde inceleyip anlayarak  dikkatle kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.