7 Ekim 2017

MSR WİNDBOİLER dağcılık ocağı

MSR firmasının Reactor modeli başarısı ardından ürettiği mükemmel bir (tek kişilik) doğa sporları ocak seti. Aslında, piyasada bolca bulunan  düşük verimli Jetboil modellerine karşı üretilmiş ve çok daha yüksek verimli olan bu ocak, vidalı standart propan kartuşu ile çalışıyor.  Bu aleti iki kişi için ortak bir ocak olarak da kullanmak mümkün. Rüzgardan tamamen korumalı ve hatta rüzgarla daha da iyi işleyen  tasarım MSR’ın Reactor  teknolojisini kullanıyor, yani klasik ocaklardaki alevli bir ring yerine çok daha büyük bir radiant yanma yüzeyi ile işliyor. Kısaca,  standart ocaklara göre çok üstün bir tasarım ve işlevi de o kadar etkin.

1 litrelik yalıtımlı titanyum tenceresi  ile ağırlığı 430 gram kadar ve tüm ocak gövde parçası ile 100 gramlık küçük kartuş tencerenin içine sığıyor, paket hacmi mükemmel derecede küçük. Tencere  ve ocak seti devrilmemesi için  birbirine çevrilerek kilitleniyor. Opsiyonel askı seti ile, aleti askı ocağı olarak da kullanmak olası. Ocak ile beraber taksimatlı bir plastik bardak veriliyor, içme amaçlı kullanılan bu bardak aynı zamanda  tencerenin ısı esanjörlü (heat exchanger) alt kısmına oturarak, taşıma esnasında bu kısmı hasardan koruyor. Ocağın dışı yalıtımlı titanyum tenceresi içindeki sıvıyı uzun süre sıcak tutuyor; ve tencereye etkin bir tutma kayışı da yalıtımlı neopren kılıf dahilinde eklemiş. Plastik tencere kapağının süzgeçli kısmı, dağda dökme çay demleyince (!) çok işe yarıyor. Dengesiz zeminde kullanım için kartuş altına takmaya yarayan  açılabilir plastik ayaklar da ocakla beraber  veriliyor. Askı seti ve kahve presi ise pahalı ve opsiyonel aksesuarlar arasında..

İdeal koşullarda 1 litre suyu 4.5 dakikada kaynatan ocak, 230 gramlık tek kartuş ile 18 litre suyu kaynatabiliyor ve tek kartuşla 95 dakika yanıyor. Gerçekten de 3500m üzerinin soğuk ve ince havasında mükemmel yanan ve  karı hızla kaynayan suya döndüren bir ocak; başka hiçbir ocakla (MSR Reactor ve MSR Whisper Universal dışında) karşılaştırılamaz bir performansa sahip.

Kış dağcılığı, genel dağcılık ve doğa sporu uygulamaları ile yüksek irtifa dağcılık uygulamaları için mükemmel, kullanımı kolay, taşıması kolay, pratik ve sağlam bir ocak, şiddetle tavsiye edilir.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.